Luni, 19 iulie, la Sala Mare a Teatrului Național „I.L. Caragiale” din București a avut loc ediția cu numărul 29 a Galei Premiilor UNITER.

Ceremonia de acordare a premiilor pentru cele mai bune creații teatrale ale anului 2020 a fost transmisă în direct pe TVR1, TVR Internațional, TVR Moldova și Radio România Cultural; online pe www.uniter.rowww.tvr.ro și preluat de pagina de Facebook UNITER https://www.facebook.com/UNITERoficial. De la ora 20.00 s-a transmis LIVE pe contul de YouTube UNITER ROMÂNIA și pe pagina de facebook a UNITER sosirea pe covorul roșu a invitaților Galei: unii dintre cei mai apreciați artiști români ai momentului, parteneri și reprezentanți ai mass-media.

Amfitrionul Galei a fost Ion Caramitru, președintele UNITER, regia spectacolului a fost  semnată de Bobi Pricop, iar scenografia, Irina Moscu.

Video – Gala Premiilor UNITER 2021 – Evenimentul de covor roșu – interviuri la primirea invitaților realizate de jurnalistul Florin Ghioca

 

Video – Gala Premiilor UNITER 2021 – Evenimentul de covor roșu – interviuri la primirea invitaților realizate de jurnalistul Florin Ghioca

https://www.youtube.com/watch?v=0fZizn975zY

 Video – Gala Premiilor UNITER 2021 – decernarea premiilor

Partea 1: https://www.youtube.com/watch?v=rEw6nnrwF3c

Partea a 2-a: https://www.youtube.com/watch?v=U0Aj16stnUA

Partea a 3-a: https://www.youtube.com/watch?v=5NOQgOKdMVg

Galerii foto: https://www.uniter.ro/gala-premiilor-uniter-2021/

Galerie foto de Florin Biolan

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.245302427421904&type=3

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.245292267422920&type=3

 Galerie foto de Adi Bulboacă

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.245411037411043&type=3

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.245418620743618&type=3

 Galerie foto de Andrei Gîndac

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.245345844084229&type=3

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.245355660749914&type=3

 Galerie foto de Maria Ștefănescu

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.245253290760151&type=3

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.245241730761307&type=3

Premiul pentru cel mai bun debut:

DIANA MITITELU pentru regia spectacolului „Jocuri în curtea din spate” de Edna Mazya la Teatrul de Stat Constanța

Premiul pentru întreaga activitate – actor: MARCEL IUREȘ

Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar:

ION RIZEA pentru rolul Bunica din spectacolul „Povestea acelor oameni care s-au adunat într-o seară în jurul unei mese”, textul și regia Radu Iacoban, Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Timișoara

Premiul special:

SCENA DIGITALĂ – platformă de spectacole online a Teatrului Național „Radu Stanca” Sibiu

Premiul a fost ridicat de MARIUS TURDEANU, actor al teatrului.

Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol secundar:

DIANA VIERU pentru rolul Marusia din spectacolul „Orașul cu fete sărace”, scenariu după nuvelele lui Radu Tudoran, regia, scenariul și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași

Premiul pentru întreaga activitate –  scenografie: GETA MEDINSCHI

Premiul pentru cea mai bună scenografie:

ADRIAN DAMIAN pentru decorurile spectacolului „Revizorul” de N.V. Gogol, regia Petru Vutcărău, Teatrul „Regina Maria” Oradea

Premiul Președintelui

Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Chișinău pentru 100 de ani de istorie în teatrul românesc.

Premiul a fost primit de PETRU HADÂRCĂ, director general al teatrului.

Premiul pentru întreaga activitate – actriță: ILEANA PLOSCARU

Premiul a fost ridicat de ERWIN ȘIMȘENSOHN, directorul Teatrului de Stat Constanța

Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal:

EMŐKE KATÓ pentru rolul Eszter Nagy din spectacolul „Toate lucrurile pe care mi le-a luat Alois” de Cosmin Stănilă, regia Andrei Măjeri, Reactor de creație și experiment, Cluj-Napoca

Premiul special:

TEATRUL POESIS – program al Teatrului Național „Marin Sorescu” Craiova și al Teatrului Nottara din București.

Premiul a fost ridicat de domnul EMIL BOROGHINĂ, fondatorul Teatrului POESIS.

Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal:

RĂZVAN VICOVEANU pentru rolul Ivan Alexandrovici Hlestakov din spectacolul „Revizorul” de N.V. Gogol, regia Petru Vutcărău, Teatrul „Regina Maria” Oradea

PREMIU GĂZDUIT:

Premiul British Council a fost acordat de NIGEL BELLINGHAM, directorul Consiliului Britanic Teatrului BASCA din Timișoara – un teatru pentru incluziune socială şi comunitate.

Premiul a fost ridicat de regizoarea ANA MARIA URSU.

Premiul pentru cel mai bun spectacol de teatru TV / Teleplay:

„SHORTS”, după Samuel Beckett, regia Zalán Zakariás, Teatrul „Tomcsa Sándor”, Odorheiu Secuiesc

Premiul a fost ridicat de RÉKA DÁLNOKY, director artistic al teatrului.

Premiul pentru cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

„INSOMNIA”, scenariul, documentarea și regia Robert Bălan, Asociația Art No More, București

Premiul pentru Cea mai bună piesă românească a anului 2020, program derulat sub egida Casei Regale a României

MIHAI IGNAT, pentru piesa „Prințesa care sforăia”.

 În selecția finală au mai fost nominalizate următoarele piese:

Stockholm de Ana Sorina Corneanu

Tăcerea de Mihai Ignat

Game over de Cristina Cozma

Operațiunea vampirul de Radu Popescu

Premiul pentru întreaga activitate –  critică și istorie teatrală: ION PARHON

Premiul pentru critică de teatru: MIRUNA RUNCAN

Premiul a fost ridicat de criticul de teatru MIHAELA MICHAILOV.

Premiul pentru întreaga activitate –  regie: ALEXANDRU DARIE (post-mortem)

Premiul a fost ridicat de actorul MARIAN RÂLEA.  

Premiul pentru cea mai bună regie (Premiul „Lucian Pintilie”):

CARMEN LIDIA VIDU pentru spectacolul „Jurnal de România. 1989”, scenariul Carmen Lidia Vidu, Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Premiul pentru cel mai bun spectacol:

„INIMĂ ȘI ALTE PREPARATE DIN CARNE” de Dan Coman, regia, video și universul sonor Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova

Premiul a fost ridicat de ALEXANDRU BOUREANU, directorul teatrului.

*

Au prezentat premii live sau virtual: și au anunțat câștigătorii: Alteța Sa Regală Principesa Sofia a României, Bogdan Gheorghiu (Ministrul Culturii), Nicușor Dan (Primarul General al Municipiului București), Ramona Săseanu (director general interimar al TVR), Ovidiu Buluc (președintele Fundației „PROCULTURA”), Steven van Groningen (președintele Raiffeisen Bank România), Miruna Berescu (directoarea Festivalului de Film Anonimul), Camelia Ene (CEO MOL România), Ina Solomon (CSR & Corporate Sponsorships. Identity & Communication UniCredit Bank), Florentina Țilea, Gavril Pătru, Irina Moscu, Vlad Zamfirescu, Tania Popa, Ada Galeș, Marina Constantinescu, Constantin Chiriac, Ada Hausvater, Mirela Pană, Dan Cojocaru, Marinela Țepuș, Ludmila Patlanjoglu, Oana Pellea.

*

JURIILE GALEI

 Juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru:

Oana Cristea Grigorescu, Claudiu Groza și Cristina Rusiecki.

Juriul Galei care au decis câștigătorii:

Puiu Antemir (scenograf), Alina Epîngeac (critic de teatru), Eugen Jebeleanu (regizor), Dorina Lazăr (actriță) și Octavian Saiu (critic de teatru).

Juriul concursului de dramaturgie „Cea mai bună piesă românească a anului 2020”:

Marina Constantinescu, Andrei și Andreea Grosu și Mihaela Michailov.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.