PIAŢA UNIRII
11:00-21:00 – Experience Cluj
Descoperă oraşul în realitatea virtuală!
12:00-21:00 – Photobooth
15:00-22:00
Compania de teatru, acrobaţie şi jonglerie Famous Art
15:00-22:00
Compania de Teatru Magic Puppet
13:00
Regal folcloric
PIAŢA MUZEULUI
11:00 – Aventurile lui Paprikajancsi, regia: Vadas László
spectacol în limba maghiară
Organizator: Teatrul de păpuşi – Teatrul Puck
14:00-21:00
Caricaturi la cornet
în faţa Casei Matei Corvin
10:00-21:00
Urban Mirror – Ateliere reciclare
10:00-12:00 – Atelier de hârtie reciclată
13:00-15:00 – Atelier de sticle reciclate
16:00-18:00 – Atelier de reciclare dopuri de vin
19:00-21:00 – Atelier de reciclat haine
Organizator: Asociația cultural-artistică Urban Mirror
Concerte
18:30 – Matei Sax
19:30 – Daniel Spencer, Elisio Faria, Arlindo Barbarosa Rodrigues
20:30 – Văzduh&Dao 809&Roxana Niculescu
21:30 – SwingElectric
STR. MIHAIL KOGĂLNICEANU
10:00 – Spectacol FUNtasticii – Orăşelul Poveştilor
spectacol muzical pentru copii
Organizator: Golden Party
11:00-20:00 – Festivalul Gastronomic Internaţional
10:00-22:00
Târgul meșterilor populari și al comunităților internaționale
Ateliere meșteșugărești:roata olarului, pictură pe ceramică, război de țesut, cusături, prelucrare podoabe din mărgele, împletituri din sfoară etc.
10:00-22:00 – Promenada cărților
10:00-20:00 – Ateliere pentru copii. Desenăm, ne jucăm!
17:00 – Premierea celor care achiziționează carte de la Promenada cărților
10:00-22:00 – Sesiuni foto inedite cu personaje din poveşti
Organizator: Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj
10:00-22:00 – Festivalul multiculturalității
Expoziţie de obiecte tradiţionale din cultura popoarelor
19:19 – Haide „”U”” pe Scena Urbană
Organizator: Scena Urbană
Scenă Str. Mihail Kogălniceanu
12:00-17:00 – Albin Kaczka&Raresh Rush
17:00-21:00
Oana Dragomir
Adriana Andreica şi Florin Grec
Alexandra Sidor şi Ioan Onişor
Picuri de folk
Magda Puşkaş, Rareş Suciu şi invitat surpriză
BULEVARDUL EROILOR
14:00-21:00
Caricaturi la cornet
PARCUL CENTRAL „SIMION BĂRNUŢIU”
Zona de aventură
10:00-19:00
Provocare la înălțime alături de Salvamont Salvaspeo
10:00-20:00
Fun Zone powered by AROBS Transilvania Software
Organizator: Outdoor4U”
10:00-19:00 – Distracție Uriașă cu Carcassonne Gigant!
Mepples supradimensionați și piese uriașe te așteaptă să descoperi universul jocului Carcassonne!
Organizator: LineArt – Oxygame
15:00-22:00
Compania de Teatru Magic Puppet
Lacul Chios
11:00-19:00 – Caiac pe lacul Chios
eveniment adresat persoanelor cu dizabilităţi locomotorii
11:00-17:00
Caiac pe lacul Chios
11:00-13:00 – iniţiere – plimbări cu caiacul
14:00-17:00 – iniţiere – plimbări cu caiacul
Organizator: Asociaţia Club Sportiv Caiac SMile
platoul dintre Cluj Arena și Parcul Central „Simion Bărnuțiu”
10:00 – Cros Epilepsy Challenge
Organizator: Asociaţia LC-N
13:00-19:30 – Ateliere de cooking&design
Ateliere de cooking
13:00-14:30
15:30-17:00
18:00-19:30
Ateliere de design floral
13:00-14:30
15:30-17:00
18:00-19:30
Organizator: Atelierele Ilbah
Zona Casino
14:00-21:00
Caricaturi la cornet
11:00-19:00 – ELEMENTUM Experience @ Zilele Clujului 2019
11:00-14:00 – ateliere senzoriale, atelier de modelaj în aluaturi și atelier de decoupage
16:00-19:00 – ateliere senzoriale, atelier de confecționat brățări și atelier de pictură pe figurine de lemn
Servicii ale Bibliotecii mobile
11:00 – Rachete în acțiune
Atelier de lucru manual (6-12 ani)
13:00 – Joc și joacă
16:00 – Zmeul-pasăre
Atelier de lucru manual
17:00 – Ora poveștilor în limba engleză
Organizator: Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj
10:00-18:00 – Atelier de gătit sănătos ManagisBio
powered by AROBS Transilvania Software
Organizator: ManagisBio
16:00-19:00
Jocuri şi activităţi asistate de câini „Pawsitive Time”
Organizator: Asociaţia DogAssist
Tabăra Nomadă
10:00-19:00 – Echitație pentru copii
Organizator: Asociația Vulturii din Călata
13:00 – Prezentarea iurtă nomadă
17:00 – Jocuri nomade (II)
spectacol istoric călare
CASINO – CENTRUL DE CULTURĂ URBANĂ
11:00-15:00 – Atelier educativ pentru copii – Pădurea mea!
Vino sa creezi alături de noi o pădure în miniatură!
Atelier destinat copiilor cu vârsta cuprinsă între 6-10 ani
înscriere prealabilă obligatorie: www.acthub.ro
Organizator: Act Hub Cluj
15:00-19:00 – Activități pentru copii
platoul din fața Casino-ului
-ateliere de face-painting și modelaj de baloane
Organizator: Pahumi
19:00 – Miss Măriuţa
concurs de miss dedicat copiilor care vor prezenta cu drag portul național din diferite zone ale țării
Organizator: City Kids Agency
CINEMA DACIA
Sala Mare
11:00 – The Son of Bigfoot (2017) – Bigfoot Junior
Film dublat în limba română
13:00 – Veronica (1972)
Film românesc
18:00 – Touch me not – Politicile Corpului
Organizator: Asociația Culturală
MANEKINO, Universitatea Babeş-Bolyai, Centrul de Cultură Urbană
Sala Multifuncțională și foaierul cinematografului
13:00-17:00 – Activități pentru copii
ateliere de face-painting și modelaj de baloane
Organizator: Pahumi
CINEMA MĂRĂŞTI
14:00 – Spectacol folcloric
Clubul Pensionarilor Cinema Mărăști și Ansamblul folcloric Tradiții Ardelenești
TURNUL CROITORILOR
10:00-20:00 – Clujul de ieri și de azi
Expoziții de fotografie
Organizator: Asociația Clujul de Altădată, Centrul de Cultură Urbană
10:00-20:00 – Mazepa Neagră
Expoziții de fotografie
Expune: Robert Antonov, student al secției Fotografie din cadrul Universității de Artă și Design Cluj-Napoca
Organizator: Clubul de fotografie Lumex, Centrul de Cultură Urbană
10:00-20:00 – O carte în dar
proiectul presupune distribuirea gratuită a unor cărți primite drept donații din partea editurilor și persoanelor fizice darnice
Organizator: Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj
18:00 – Turnuri ale cetății Clujului
lansare de colecție de cataloage cu planșe machetabile pop-up ce ilustrează repere simbolice și arhitecturale clujene, reflectând dezvoltarea orașului în diferite perioade istorice
Organizator: deCluj
STRADA POTAISSA ŞI ZIDUL CETĂŢII
Tabăra Medievală
10:00 – 19:00
Ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie și fierărie; instrucție recruților, tehnici de mânuirea armelor, atelier de confectionare măști
10:00 – Trezirea la viață a taberei medievale
10:30 – Atelier de gastronomie medievală
11:00 – Filozofii domnului, după operele lui Moliere – spectacol de teatru medieval
11:30 – Povestea Palatului de Cleștar
12:00 – Atelier pictură de blazoane medieval și atelier de confecționare a zalelor
13:00 – Salve de tun – prezentarea armelor de foc medievale
14:00 – Pe Lama Spadei – demonstrații interactive
15:00 – Turnir medieval
16:00 – Legenda regelui Matia
17:00 – Povestea lui Prâslea cel Voinic si merele de aur
18:00 – Muzica și dansurile medievale
Tabăra Antică
10:00 – 19:00
Activități specifice in tabăra civilă – ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie, fierărie
Activități specifice in tabăra militară – Inspecția trupelor de catre Legatus Legionis, curățare și întreținere echipamente, instrucția recruților, antrenamente cu arcul, sulița
12:00 – Ritualul de pregătire pentru luptă al armatei Romane
14:00 – De la Napouca la Napoca. Istoria unui oraş ( partea a II-a)
17:00 – Bătălia dintre barbari şi romani”
PARC IULIUS MALL
18:00 – Poveste românească de operă şi balet
Organizator: Asociaţia Culturală Opera Vox Cluj-Napoca
Eveniment susţinut de Iulius Mall
LA TERENURI MĂNĂŞTUR
11:00-23:00 – Zilele Mănăşturului
11:00-13:00 – Ateliere de jonglerie și activități de reciclare – Asociația Firul Ariadnei
11:00-17:00 – Pictură pe față și tatuaj henna
13:00-14:00 -„Traista cu povești” vine în cartier – Asociația Firul Ariadnei
13:00-14:00 – Parenting și informare: siguranța în cartier
11:00-17:00 – Târg și schimb de cărți și jucării
11:00 -17:00 -Târg produse handmade
14:00-17:00 – Concurs sportiv între familii – ACSF Juniorul Cluj
15:00-17:00 – Atelier teatru pentru copii – improvizaţie
17:00-18:00 – Zumba pentru întreaga familie
18:00-21:00 – Seară mănăștureană: Poveşti mănăşturene cu personalităţi clujene, artişti din cartier și muzică folk
Organizator: Fundaţia Părinţi din România
PARCUL SPORTIV „IULIU HAŢIEGANU”
Complexul de nataţie „Universitas”
Univer 24 – Sărbătoarea înotului – 09:30 – 12:30
9:30 – Mini-teambuilding acvatic
înotători de orice nivel/echipă minim 2 membri/50m/total 45 min
Festivitate încheiere: 29 septembrie, ora 11:15
Organizator: Sports Culture
BAZA SPORTIVĂ GHEORGHENI
10:00 – Outdoor Power Workout
Organizator: Norbert Body Engineer
TURURI GHIDATE
Km 0 al urbei de pe Someșul Mic
– Piața Unirii în istorie și povești
Plecare: ora 10:00
Centrul de Informare Turistică
Bd. Eroilor nr. 6-8
Durata: 2 ore
Organizator: Cluj Guided Tours
Cluj-Napoca – the Treasure City
tur ghidat în limba engleză
Plecare: ora 11:00
Centrul de Informare Turistică
Bd. Eroilor nr. 6-8
Durata: 2 ore
Organizator: Cluj Guided Tours
Cluj-Napoca – the Treasure City
tur ghidat în limba engleză
Plecare: ora 18:00
Centrul de Informare Turistică
Bd. Eroilor nr. 6-8
Durata: 2 ore
Organizator: Cluj Guided Tours
Campus Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară Cluj-Napoca
10:00-18:00 – Zilele Clujului la USAMV
– Echipaj călare demonstrativ, Poliția Română
– Expoziție de vaci, rasa sure de stepă
– Demonstrații de agilitate și dresaj canin, parteneri ai USAMV Cluj-Napoca
– Prezentări păsări/animale domestice: porumbei, găinușe, iepuri etc.
– Demonstrații de echitație și probe de agilitate cu caii
– Concursuri pentru copii, cu premii inedite – pui de animale
– Stup de observație albine, viermi de mătase
– Laboratoare și prezentări de la Facultatea de Zootehnie și Biotehnologii
– Produse tradiționale la vânzare din producția proprie a fermelor și stațiunilor USAMV Cluj-Napoca
– Vizitare acvariul USAMV Cluj-Napoca
Organizator: Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară Cluj-Napoca
Ediția 2019 a Zilelor Clujului marchează, prin evenimente și acțiuni aparte, aniversarea unor instituții clujene remarcabile, care au contribuit activ la dezvoltarea orașului în ultimul secol.
Zilele Clujului 2019 este organizat de Primăria Cluj-Napoca împreună cu peste 100 de companii, ONG-uri, voluntari și instituții, care împreună cu membrii comunității, creează an de an o poveste minunată.
Zilele Clujului reflectă comunitatea căreia i se adresează: deschisă, creativă, dinamică, fiind un eveniment de referință pentru identitatea culturală a orașului, cu activități diverse pentru toate gusturile și vârstele.
Vă invităm așadar, la sărbătoare! E „Cluj”iversare!
Programul festivalului Zilele Clujului 2019 și alte informații despre evenimente sunt
disponibile online:
– în Broșura Zilelor Clujului, care poate fi răsfoită aici: http://bit.ly/ProgramZileleClujului2019
– pe pagina de Facebook Zilele Clujului;
– pe website-ul festivalului www.zileleclujului.ro;
– în aplicația Zilele Clujului, care poate fi descărcată de acum de pe Google Play / App
Store.
Parteneri principali: Terapia – o companie SUN PHARMA, Bergenbier, NTT Data, Pepsi, Banca Transilvania, Endava, Arobs, Iulius Mall, Moldovan.
–
Parteneri: Automobile Bavaria, Avangarde, Betfair, Energobit, Gerovital, Turkish Airlines, Napolact.
–
Parteneri media: Kanal D, Radio Impuls, România TV, Look TV, Radio EBS, Napoca FM, Infotrafic, Radio România Cluj, Actual de Cluj, Cluj Capitala, Cluj.com, Cluj Life, Clujul Cultural, Cluj Info, Făclia, Gazeta de Cluj, I like Cluj, I love Cluj, Media 9, Monitorul de Cluj, Napoca News, Realitatea FM, Servus Cluj, Știri de Cluj, Transilvania Reporter, Ziua de Cluj.
–
Instituții: Universitatea Babeș-Bolyai, Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară din Cluj-Napoca, Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca, Teatrul Național Cluj-Napoca, Opera Națională Română Cluj-Napoca, Academia de Muzică „Gheorghe Dima”, Cluj-Napoca, Colegiul Național „George Coșbuc”, Colegiul Național „Emil Racoviță”, Colegiul Național „George Barițiu”, Clubul Sportiv Universitatea Cluj, FC Universitatea Cluj, U-BT Cluj-Napoca, Inspectoratul de Jandarmi Județean Cluj, Institutul de Lingvistică și Istorie Literară „Sextil Pușcariu”, Spitalul Militar de Urgență „Constantin Papilian”, Baroul Cluj,
–
Alți parteneri:
Academia Română. Centrul Cultural Clujean, Institutul Fracez din Cluj, Remax, WhyNot, Părinți din România, Cluj Guided Tours, Scena Urbană, Epics, BTArena, SportsFestival, Acthub, M-sport, World Class, Centrul pentru Cooperare Internațională, Carrefour, Media Young, Elementum, Filarmonica de Stat Transilvania, Urban Mirror, Colegiul de Muzică „Sigismund Toduță”, Opera VOX, Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj, Asociația „Vechiul Cluj”, Cluburile Lions, Asociația Meșterilor Populari, Atelierele Ilbah, Consulatul Onorific al Italiei la Cluj, Centrul Cultural Italian, Leroy Merlin, Târgul de cariere, LADO filiala Cluj, ZAIN, Appy.ro, Famous Art, Magic Puppet, Funtasticii, Golden Party, Caiac SMile, Caricaturi la Cornet, Line Art Oxygame