11 mai 2016

Zilele Clujului, ediția a VI-a. “Oraşul Trăieşte”. Vezi programul complet

By In Clio, Special

Cea de-a VI-a ediţie a Zilelor Clujului va avea loc în perioada 19-22 mai 2016. Festivalul se va desfășura în peste 25 de locații, va cuprinde peste 100 de evenimente și va antrena peste 50 de parteneri din rândul asociațiilor, organizațiilor sau instituțiilor clujene.

Datorită implicării active a comunității clujene și a zecilor de propuneri venite în sprijinul conturării programului, sub motto-ul “Oraşul trăieşte”, vă putem prezenta o ediție cu totul aparte a Zilelor Clujului.

 AFIS ZILELE CLUJULUI

Piața Unirii va găzdui în fiecare seară câte un spectacol tematic, astfel:

Joi, 19 mai, ora 21:00 în Piața Unirii, Teatrul Național Cluj-Napoca va ieși în spațiu publiccu spectacolul „Sânziana și Pepelea” de Vasile Alecsandri. În regia lui Alexandru Dabija, piesa de teatru are în distribuție iubiți actori clujeni.

Vineri, 20 mai, de la ora 18:00, vă invităm să luați parte la cel mai mare  sincron de dans din România – EBS Kid’s Strythm!! Peste 2000 de tineri elevi și studenți din Cluj-Napoca, se vor reuni pentru a dansa cel mai cool colaj coregrafic creat de Koobic Fitness. EBS-Kid’s STrythm este realizat după un concept educațional propus de prof. Anamaria Eli, de la Transylvania College.

Seara va continua cu concertele oferite de Lidia Buble, Ligia Hojda, Hara, Dan Bălan și Vama.

Sâmbătă, 21 mai, va avea loc tradiționala seară de muzică clasică din cadrul Zilelor Clujului. Pe scenă vor urca, începând cu ora 18:30, orchestra și soliștii Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”, Opera Națională Română Cluj-Napoca și Opera Maghiară Cluj sub egida „Gala Operelor Clujene”. Spectacolul va continua cu Filarmonica de Stat Transilvania alături de Valentina Nafornița – solistă a Operei de Stat din Viena,  Marius Vlad Budoiu și Florin Estefan.

Seara se va încheia la ora 22:45 cu un spectacol de artificii.

Duminică, 22 mai, va fi ziua dedicată folclorului și tradițiilor. Astfel,  începând cu ora 15:00, cei mai îndrăgiți interpreți de muzică populară ne vor încânta cu repertorii din folclorul românesc. Printre aceștia se numără: Sava Negrean Brudașcu,  Veta Biriș, Dumitru Fărcaș, Ioan Bocșa, Aurel Tămaș, Dinu Iancu Sălăjanu, Ansamblul Icoane, Grupul Iza sau Orchestra „Regal Transilvan”.

Piața Muzeului

Cea mai primitoare și boemă locație a municipiului va găzdui timp de 3 zile concerte live de jazz, blues, folk, demonstrații de dans dar și activități organizate împreună cu orașul înfrățit Parma (Italia). Printre artiștii invitați se numără Alexandra Ușurelu, trupa Straight from the bottle, Punct Rom sau Compania de Tango Cluj.

Parcul Cetățuie

O nouă locație în cadrul Zilelor Clujului este Parcul Cetățuie unde va avea loc ediția din acest an a competiției „Jaxx Rock Battle”. Peste 20 de trupe din toată țara s-au înscris în competiția pentru cea mai bună trupă rock. Pe timpul zilei vor avea loc ateliere pentru copii, iar serile se vor încheia cu concerte ale trupelor deja consacrate. De neratat va fi și concertul aniversar de 25 de ani a trupei Altar din 20 mai, ora 21:15.

(Par)curs Urban – Someș

Duminică, 22 mai, ora 21:30

Din dorința de a găsi soluții și strategii optime de relaționare a comunității cu Someșul, ne dorim să atragem clujenii într-un eveniment inedit. Vom pune în evidență parcursul Someșului prin întregul oraș prin lansarea unor sfere luminoase ce vor străbate cei peste 10 km. Traseul sferelor luminoase  va începe din zona ștrandului Sun, podul de pe B-dul 1 Decembrie 1918 și va trece treptat spre zona Parcul Rozelor, Parcul Babeş, podul Garibaldi,  Podul Elisabeta, Balconul palatului Berde, Parcul Feroviarilor,  strada Oaşului și Parcul Oaşului.

Trecerea sferelor va fi anunţată în mod tradiţional în diferite puncte pe mal.

În colaborare cu Scena Urbană și cu Sprijinul United Business Center– Part of Iulius Group

Str. Mihail Kogălniceanu va fi timp de 3 zile scena mai multor activități și programe:

Festivalul Culinar Internațional – restaurantele cu specific internațional din Cluj-Napoca vor pregăti timp de 3 zile specialități culinare, iar maeștrii bucătari vor susține demonstrații gastronomice. Zilnic vor avea loc ateliere de gătit și degustări, iar duminică, în 22 mai, vom bate recordul de cel mai mare Carrot Cake.

Promenada MulticulturalitățiiUniversitatea Babeş-Bolyai, prin Centrul de Cooperări Internaţionale, este alături de noi și în acest an la Zilele Clujului! Sub sloganul „UBB aduce o lume într-un oraş”, Centrul de Cooperări Internaţionale reuneşte institutele și centrele culturale, facultăţile, liniile de studiu, muzeele şi alte departamente ale Universităţii. Tot pe strada Mihail Kogălniceanu vor avea loc și Târgul Meșterilor Populari Clujeni și Promenada Cărților.

Concerte live – Serile de pe str. Mihail Kogălniceanu se vor încheia cu concerte de muzică live oferite de trupe clujene. Printre acestea se numără: Speak, Floyd, Incognito sau Tzika Sax & Aldo Blaga.

La Terenuri – Mănăștur

Asociaţia Colectiv A a pregătit în colaborare cu locuitorii cartierului Mănăștur activităţi dedicate copiilor, tinerilor, dezbateri de cartier, concerte live,  teatru şi multe altele. O parte din activitățile propuse vor avea loc în spațiul La Terenuri, iar altele la Cinematograful Dacia. Printre artiștii invitați în cele două locații se numără: Macanache, Aminda & The Good Company și Kido de la Personal.

Str. Potaissa – Zidul Cetății

În cadrul Taberei Antice şi Medievale, Zidul Cetății va găzdui demonstraţii de lupte, ateliere de pielărie, fierărie, olărit.

Un eveniment inedit în cadrul celor două tabere istorice va avea loc în data de 22 mai, în Parcul Central în Zona Casino-ului. Este vorba despre  Turnirul Cavaleresc Călare – Klausenburg 700. Duminică, 22 mai, ora 17:00, în Parcul Central “Simion Bărnuțiu” (spatele Casiono-ului)clujenii sunt invitați să urmărească  spectacolul de reînscenare istorică dedicat celor 700 de ani de când Clujul este oraş liber!

Casino – Centrul de Cultură Urbană

Casino-ul va fi un punct important în cadrul Photo Romania Festival, dar va găzdui și teatru de copii, expoziție de instrumente muzicale și aparatură tehnică și petrecerea Alandala.

 

Parcul Central “Simion Bărnuțiu”

În Parcul Central vor avea loc concomitent mai multe evenimente distractive, culturale și interactive: The Fun Zone (escaladă, tiroliană, sumo, tir cu talere, ateliere pentru copii, origami, pictură, plimbări cu canoe pe lacul Chios), Cupa României Street Workout, Parada Automobilelor Retro, teatrul Reactor pentru copii, Proiect „ Terapie prin artă”, fitness în aer liber.

 Alte locații importante precum Turnul Croitorilor – Centrul de Cultură Urbană, Cinematograful Mărăști și Cinematograful Dacia, Pădurea Hoia-Baciu, Sala Polivalentă sau Parcul Detunata vor găzdui Festivalul Filmului European, Noaptea Europeană a muzeelor, tururi ghidate, concurs de escape și expoziții.

Programul complet  AICI sau pe Facebook.

Program defalcat!

Vineri, 20 mai 2016

 

Piața Unirii

17:30 Spectacol de fitness și dans

Compania WellDance (Parma, Italia)

18:00 EBS Kid’s STrythm

Cel mai mare sincron de dans din România!

Transylvania College, Koobic

Inspectoratul Școlar Județean Cluj

 

Concerte:

18:30 Lidia Buble

19:00 Ligia Hojda

20:00 Hara

21:00 Dan Bălan

22:00 Vama

 

Piața Muzeului

18:30 În lumea poveștilor pe aripile muzicii

Musical cu personaje din povești

Ministar Cluj

Concerte:

19:30 Voltaj Academy

20:30 Whisperblast

21:20 Alexandra Ușurelu

 

Str. Mihail Kogălniceanu

10:00 – 22:00

Promenada Cărților

Târgul Meșterilor Populari Clujeni

 

Festivalul Culinar internațional

10:00 Demonstrații culinare și degustări de preparate

16:00 Indigo – restaurant indian

16:45 Pokka bistro – restaurant mexican

17:30 Restaurant Memo 10

18:15 Chef Adrian Pop

 

Concerte scenă –

Str. Mihail Kogălniceanu

15:00 Grupul Speranța

Centrul pentru persoane vârsnice nr. 2

19:30 Câștigătorii concursului

„Pata-Cluj avem talent!”:

Kalman, Amador, Debora

Trupa de dans The Best

Concerte:

20:00 Trupa Reea

21:00 Aldo Blaga & Tzika Sax Orchestra

 

Str. Potaissa

Zidul Cetății

18:00 Prezentarea trupelor de reînscenare istorică

Terra Dacica Aeterna

Paladinii de Terra Medies

Armata Neagră a lui Matia Corvin

Ordinul Basarabilor

Zestrea

Terra Ultrasilvania

19:00  Scrisoarea buclucaşă

Teatru de păpuşi tradiţionale

19.30  Prinţesa mofturoasă

Teatru de păpuși

 

Parcul Cetățuie

Jaxx Rock Battle

17:00 Concertele trupelor din concurs

Eido (Cluj-Napoca)

The Emp (Bistrița)

Grave for Sale (Timișoara)

The Experiment (Cluj-Napoca)

Get Loud (Cluj-Napoca)

Got-X (Bârlad)

NOTA (Cluj-Napoca)

Altfive (Cluj-Napoca)

Funk’E’Fetish (Cluj-Napoca)

20:45 Recital Riot Monk

21:15 Concert aniversar Trupa Altar 25 de ani

 

Casino – Centrul de Cultură Urbană

11:00 R.O.G.V.A.I.V

Teatru nonverbal

recomandat copiilor 1+

Mini Reactor

Compania Improwise

 

10:00-20:00 Expoziție de fotografie

„Minunatul Cluj de altădată”

Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca

Asociația Clujul de Altădată

 

10:00-20:00 Photo Romania Festival

Expoziții de fotografie

„Omul cu o mie de chipuri”

Iosif Berman

„După 25 de ani”

Cătălin Munteanu

Zsolt Andras Szabo

 

Cinematograful Dacia

Photo Romania Festival

10:00- 18:00 Conferințele Photostories

Poveștile din spatele fotografiei

13:30 Prezentare aparatură foto

20.00 Proiecție film „Challenging Boundaries”

Expoziții de fotografie:

PhotoRomania4All

Colectiv

 

Cinematograful Mărăști

Festivalul Filmului European

19:30 Hamlet – Maxine Peake as Hamlet

secțiunea Shakespeare 400

 

Turnul Croitorilor

Photo Romania Festival

Proiecții de fotografie

12:00  Acoperișul României

12:30 România Sălbatică

13:30 Omul cu o mie de chipuri

14.30 Challenging Boundaries

Expoziția de fotografie „On spot”

Expoziția „Photodebut” – Cristian Lipovan

 

Parcul Central „Simion Bărnuțiu”

10:00 -20:00 The Fun Zone

Escaladă, tiroliană, sumo, tir cu talere

Ateliere pentru copii: origami, pictură

Parc de corzi, turn de lăzi

Teren de fotbal gonflabil,

Plimbări cu canoe pe lacul Chios

Tenis de masă, trambuline

Outdoor4You

Salvamont Salvaspeo Vlădeasa Cluj

 

12:00 Tir cu arcul

Învață primii pași în tirul cu arcul

Domeniul Arcașilor Cluj-Napoca

Foișor Parcul Central

21:00 Jam Session à la Cluj

Cercul Întreg

 

Bd. Eroilor

11:00 Civic Art

Experiment plastic interactiv stradal

Liceul de arte plastice „Romul Ladea”

 

Shto College Bar

13:00 Biblioteca Vie

O întâlnire cu cărți și o discuție despre oraș, diversitate, multiculturalism și incluziune socială

Un proiect Pata Cluj

 

Piața Avram Iancu

17:00 Sosire Ștafeta Ciclistică SM

Traseul include șapte orașe ale României

Ziua Mondială a Sclerozei Multiple

Asociația de Scleroză Multiplă România

 

Tur Ghidat

700 de ani de viață urbană

Plecare: ora 18:00

Centrul de Informare Turistică

Bd. Eroilor nr. 6-8

Durata: 2h

Cluj Guided Tours

 

Platoul Sălii Polivalente/Cluj Arena

Clase de fitness outdoor

17:00 Functional Training

18:00 Zumba kids

www.tgym.ro

 

Cluj Arena

18:00 Biblioteca vie

LADO

 

Pădurea Hoia-Baciu

20:00 Escape the Haunted Forest

Joc de evadare

Durata 3 h

Înscrieri pe zileleclujului.ro

The Dungeon, Mystery Cluj

 

Sâmbătă, 21 mai 2016

 

Piața Unirii

10:00 Festivalul Științei

Inspectoratul Școlar Județean Cluj

17:00 Parada Zilelor Clujului

18:30 Academia de Muzică „Gheorghe Dima”

20:00 Gala Operelor Clujene

Opera Națională Română Cluj-Napoca și Opera Maghiară din Cluj

21:30 Filarmonica de Stat Transilvania alături de:

Valentina Nafornița

Marius Vlad Budoiu

Florin Estefan

22:45 Spectacol de Artificii

 

Piața Muzeului

16:00 Spectacolul de teatru „Cagliuso”

-fragmente din fabule tradiționale italiene

Actori: Francesco Chiantese si Roxana Iftime

Centrul Cultural Italian Cluj-Napoca

17:00 Dansuri latino-americane şi africane – LADO

19:00 Compania de Tango Cluj
20:00 Armonia Music – Acoustic Time

21:00 Beatboy Band

22:00 Big Tonez  

 

Str. Mihail Kogălniceanu

10:00 – 22:00

Promenada Cărților

Târgul Meșterilor Populari Clujeni

și meșteri populari din Suwon (Coreea de Sud)

Promenada Multiculturalității –

„UBB – aduce o lume într-un oraș”

 

Festivalul Culinar Internațional

10:00 Deschiderea programului

12:00 Demonstrații gastronomice ale liceenilor clujeni

Demonstrații culinare și degustări de preparate

16:00 Tokyo Group – Wasabi Running Sushi

16:45 Klausenburger

17:30 La Casa – Chef Ioan Fatol

18:15 Chef Adrian Pop

 

Concerte

Str. Mihail Kogălniceanu

19:00 Trupa de dans Jump In

19:30 Dansuri pakistaneze şi indiene – LADO

20:00 Costi Cămărășan Band

21:00 Speak Floyd

 

Str. Potaissa

Zidul Cetății

Tabăra Antică

10:00 – 21:00

Tabăra civilă și militară:

ateliere de pielărie,

țesătorie, fierărie,

instrucția recruților

14:00 Luptele Gladiatorilor

17.00 Iniţierea războinicilor Daci

 

Tabăra Medievală

10:00 – 21:00 Ateliere, instrucții,

tehnici de mânuirea armelor,

confecționare măști

11:00 Înţelepciunea frumoasei

Spectacol de fabule medievale

12:00 Școala medievală

de instrucție a scutierilor

13:00 Prezentarea taberei otomanilor

15:00 Judele Linczing salvează orașul de turci

16:00 Demonstrații ale breslelor în iarmarocul medieval

18:00 Cavalerul şi regina

Spectacol de teatru medieval

19:00 Vizita regelui Matia la Cluj

20.00 Turnir cavaleresc

 

La Terenuri Mănăștur

12:00 – 15:00 Ateliere pentru tineri & copii

Dezbatere:

Deținerea responsabilă a animalelor de companie

 Asociația Nuca Animal Welfare

Workshop, Flashmob

Spectacol de Dans “The Inch-High Samurai”

Compania Nmatu-Posu

Miyazaki C-Dance Center Japonia

Partener: Colectiv A

 

Parcul Cetățuie

Jaxx Rock Battle

12:00  The Beat

13:15 Voltaj Academy

12:00 Ateliere pentru copii susținute de

Fansamagia, Ludoteka, Cărturești, Graffity Spray Art

17:30 Concertele trupelor din concurs

November Black (Cluj-Napoca)

Fallen (București)

Halmyris (Iași)

E-AN-NA (Timișoara/Sibiu)

Paper Magic (București)

Mere (Timișoara)

Wildchild (Sibiu)

Breakout (Cluj-Napoca)

Palma Hills (Cluj-Napoca)

Lost Surprise (Satu Mare)

21:00 Recital Trupa FronT

 

Casino – Centrul de Cultură Urbană

18:00-04:00 Alandala Museum

Expoziție de instrumente muzicale și aparatură tehnică

18:00 Deschiderea expoziției

19:00 Performance – muzică electronică

Alandala Events

Noaptea Europeană a Muzeelor

 

Cinematograful Dacia

10:00-12:00 Evenimente dedicate Școlii “Liviu Rebreanu”

Proiectul Dă Culoare Școlii Tale!

12:00 Lansarea Expoziției Foto Vedere de Cartier

15:00-16:00 Nu cred că o să îmi treacă vreodată

Teatrul Reactor de Creație și Experiment

16:00-17:00 Ploaia

Teatru Teen Nation

17:00-18:00 Dezbatere

Artă pentru societate cu Artistul Dan Perjovschi

18:00-19:00 De câți cetățeni e nevoie ca să schimbi un cartier?

Prezentare Funky Citizens

 

Concerte

19:00-20:00 Aminda & The Good Company

20:00-22:00 Open Stage

 

Cinematograful Mărăști

Festivalul Filmului European

15:00 Rico și Oskar

Umbrele misterioase (Germania)

18:30 Conversația angelică

(secțiunea Shakespeare 400)

20:30 Trei amintiri din tinerețe (Franța)

 

Parcul Central „Simion Bărnuțiu”

 

10:00 -20:00 The Fun Zone

Outdoor4You

Salvamont Salvaspeo Vlădeasa Cluj

 

10:00 Tir cu arcul

Învață primii pași în tirul cu arcul

Domeniul Arcașilor Cluj-Napoca

 

Aleea Centrală

13:00 Parada Automobilelor Retro – ediția a IX-a

Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca

Asociația Clujul de Altădată

 

Aleea Centrală (Zona Opera Maghiară)

11:00–19:00 Parkarta – manifest cromatic urban

Asociația Artiștilor Plastici Cluj

 

Zona statuii Liviu Rebreanu

12:00-19:00 Paw-sitive Time

Campanie de informare, activități interactive cu câini de terapie

Asociația Dog Assist

 

15:00 Demonstrație de dans/fitness

WellDance (Parma, Italia)

 

Zona aparatelor de fitness

13:00-16:00 Cupa României Street Workout

Demonstrație de MMA și kick boxing cu Mariș Ciprian

Asociația Poți fi și tu campion – Adrian Petre

Zona British Council

16:00-20:00 Terapie prin artă:

dans, teatru, pictură și muzică

Asociația de Autism Transilvania

Departamentul de „Sănătate Publică”

FSPAC

 

20:00 Festivalul Luminii

22:30 Jonglerii cu focul

Cercetașii României

 

Foișor Parcul Central

17:00 Madame Pove spune Capra cu trei iezi

Spectacol de storytelling după Ion Creangă 

Recomandat copiilor: 3+

Mini Reactor

 

Pădurea Hoia-Baciu

20:00 Escape the Haunted Forest

20:00 Tur ghidat

Descoperă misterele pădurii Hoia-Baciu

Inițiere în tehnici de yoga*

Lansarea unui nou trailer al documentarului turistic*

“The Hoia-Baciu Forest – Truth or Legend?”

*activități în caz de vreme favorabilă

Înscrieri pe

zileleclujului.ro

The Dungeon, Hoia-Baciu Project, Mystery Cluj

 

Turnul Croitorilor

20:30 – 04:00 „Ordinul Basarabilor – străjer de noapte în Bastionul Croitorilor”

Paradă, ateliere de teatru, jocuri, expoziție de costume săsești, recital de chitară și sonete, dans medieval, poezie populară și strigarea de dimineață a străjilor de noapte.

Centrul Cultural „Petre Țuțea”

Liceul de Coregrafie și Artă Dramatică „Octavian Stroia”

Liceul Teoretic „Bathori Istvan”

UrzelnZunft Mediasch

Asociația de chitară „Transilvania”

 Asociația Trompetiștilor din România

Centrul de Limbă și Cultură Poloneză Cluj-Napoca” 

Revista „Historia”

 

23.30 Fire Dreams – spectacol de jonglerii cu focul


10:00 Expoziție documentară “Emil Racoviță”

Institutul de Speologie ”Emil Racoviță” Cluj-Napoca

 

13:30 Întâlniri din seria Povești despre Cluj

Tema: Istoria necunoscută

Asociația Vechiul Cluj

 

Tur Ghidat

Clujul re-descoperit

Plecare: ora 11:00

Monumentul Rezistenței Anticomuniste

Str. Cardinal Iuliu Hossu f.n.

Durata: 2h

Asociația Vechiul Cluj

 

Inima verde a Clujului

Plecare: ora 18:00

Centrul de Cultură Urbană Casino

Parcul Central

Durata: 2h

Cluj Guided Tours

 

La Cizmărie

20:00 Quiz și scurtmetraje germane

Centrul Cultural German

 

Bd. Eroilor

11:00 Civic Art

Experiment plastic interactiv stradal

Liceul de arte plastice „Romul Ladea”

 

Platoul Sălii Polivalente/Cluj Arena

Clase de fitness outdoor

10:30 Functional Training

11:30 Zumba kids

T Gym www.tgym.ro

 

Parcul Detunata

18:00 Playground Stories

Expoziție și proiecție de fotografie documentară având ca subiect cartierele Mărăști – Gheorgheni

Workshop în perioada 15-20 mai

Asociaţia Fotopia

FSPAC, Departamentul de Jurnalism

 

Centrul Artistic ARKADA

Dance & Art Studio

Piața Unirii nr. 10 etaj 2

19:00 Expoziție de pictură

& degustare de vin

Duminică, 22 mai 2016

 

Piața Unirii

 

15:00 Regal Folcloric

 

Soliști:

Maria Golban Șomlea

Veta Biriș

Matilda Pascal Cojocărița

Mariana Deac

Ionuț Fulea

Grupul Iza

Ioan Bocșa, Ovidiu Olari, Ovidiu Barteș și un grup al Ansamblului „Icoane”

Sava Negrean Brudaşcu

Cristian Pomohaci

Dinu Iancu Sălăjanu

Nicolae Furdui Iancu și Tudor Furdui Iancu

Dumitru Fărcaş

Aurel Tămaş

 

Ansambluri:

Ansamblul de dansuri țigănești din Someșeni Cluj-Napoca

Ansamblul Zurbolo Cluj-Napoca

Ansamblul de dansuri tradiţionale săseşti „Corona” Brașov

Orchestra „Mazel Tov”

Ansamblul folcloric „Tradiţii” Cluj-Napoca

Ansamblul folcloric “Mărţişorul” Cluj-Napoca

 

Acompaniază: Orchestra „Regal Transilvan”  

 

Piața Muzeului

16:30 Muzică, balet și modă

Spectacol dedicat operei Traviata (G. Verdi), inspirată din romanul Dama cu camelii,  Alexandre Dumas

Interpretează live pianista Olga Bordaș

As. Culturală „La Pergamena” Parma

Centrul Cultural Italian Cluj

 

18:30 Dansuri palestiniene – LADO

19:30 Score Band

20:30 Punct Rom

21:30 Straight From The Bottle

 

Str. Mihail Kogălniceanu

10:00 – 22:00

Promenada Cărților

Târgul Meșterilor Populari Clujeni

Promenada Multiculturalității –

„UBB – aduce o lume într-un oraș”

 

Festivalul Culinar internațional

Demonstrații culinare și degustări de preparate

11:00 Valahia

11:45 Papa la Sanyi

12:30 Degustări de vinuri – Crama La Salina

13:15 Chef Adrian Pop

14:00 Chef Csaba Kadar

14:45 Chef Ioan Fatol

16:00 Recordul de Carrot Cake susținut de Selgros și La Casa

 

Concerte

Str. Mihail Kogălniceanu

20:00 Cătălin Condurache & Sandy Deac

20:40 Voltaj Academy

21:30 Incognito

 

Str. Potaissa

Zidul Cetății

Tabăra Antică

10:00 – 21:00

Tabăra civilă și tabăra militară

14:00 Ritualul zeului Mars

16:00 Bătălia dintre barbari și romani

 

Tabăra Medievală

10:00–21:00 Ateliere

11.00  Împărăteasa neagră

Teatru de păpuşi tradiţionale  

12.00  Tehnici de mânuire a armelor

13:30  Dansuri medievale

15.00  Atelier de confecţionare de măşti de Commedia dell’arte

17.00  Dreptatea Leului

Spectacol de fabule medievale

 

La Terenuri Mănăștur

12:00-15:00 Ateliere pentru tineri & copii

15:00-17:00 Workshop

Dans Action Game with Physical Sensation

Compania Nmatu-Posu

Miyazaki C-Dance Center Japonia

12:00-19:00 Schimb de cărți și jucării

15:00 Madame Pové

– teatru pentru copii

Mini-Reactor

15:30 Atelier – Keep Calm with Dogs

DogAssist

16:30 Dezbatere – Părinte de Mănăștur

17:30 Dezbatere – Natura din Cartier

18:30 Prezentare & Dezbatere

Zona La Terenuri: încotro?

4 ani de inițiativă pentru Cartier

 

Concerte

20.00 Dj Darius

20.30 Kido de la Personal

21.30 Macanache

 

9:30 Concurs de fitness outdoor

Loc de întâlnire: Parcul Central

(zona aparatelor de fitness)

Traseu în alergare: Parcul Central, Cetățuie, Bd. Eroilor

www.tgym.ro

 

Casino – Centrul de Cultură Urbană

Photo Romania Festival

11:00 Proiecție de fotografie

Acoperișul României

12:00 Proiecție film România Sălbatică

21:00 Concert  de muzică clasică și muzică de film „A Good Day!”

Young Famous Orchestra – Dirijor Vlad Agachi

 

Parcul Cetățuie

Jaxx Rock Battle

12:00 Ateliere pentru copii susținute de

Fansamagia, Ludoteka, Cărturești, Graffity Spray Art

12:30 Recital Rock Academy

14:30 Recital Ghibstock

17:45 Finala trupelor din concurs

19:00 Concert Baby Elvis

21:00 Times of Need

 

Cinematograful Dacia

17:00 Folclor multicultural – Festivalul STEPS

Dor, dor în țară călător

Szép piros hajnal

Dans și cântec popular românesc, maghiar și rrom

Ansamblulul Artistic Profesionist ”Mureşul”/ Maros Művészegyüttes

 

Cinema Mărăști

Festivalul Filmului European

17:00 Mustang (Turcia)

19:00 Ma ma (Spania)

21:00 Trupuk (Polonia)

 

Parcul Central „Simion Bărnuțiu”

10:00 -20:00 The Fun Zone

Outdoor4You

Salvamont Salvaspeo Vlădeasa Cluj

 

10:00 Tir cu arcul

Învață primii pași în tirul cu arcul

Domeniul Arcașilor Cluj-Napoca

17.00 Turnirul Cavaleresc Călare

Klausenburg 700

(Zona Casino)

Spectacol dedicat celor 700 de ani de când Clujul este oraş liber!

 

Pădurea Hoia-Baciu

17:30 Tur Ghidat

Descoperă misterele pădurii Hoia-Baciu

Înscrieri pe zileleclujului.ro

Hoia-Baciu Project, Mystery Cluj

 

Tur Ghidat

Cluj, file de poveste

Plecare: ora 11:00

Centrul de Informare Turistică

Bd. Eroilor nr.6-8

Durata: 2 ore

Ghid: prof. Ioan Ciorca

 

12:00 Negru pe alb. Cinematografele Clujului

Plecare: ora 12:00

str. Mihail Kogălniceanu nr. 3

Durata: 1h 30 min

Asociaţia Korzo

 

Distracții clujene de altădată

Plecare: ora 18:00

Centrul de Informare Turistică

Bd. Eroilor nr. 6-8

Durata: 2h

Cluj Guided Tours

Someș

21:30 (Par)curs Urban

Scena Urbană

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.