Ediția din 2020 a Festivalului Naţional de Teatru pornește astăzi la drum.

Iată programul FNT (online, TVR, on-air) 

SCENA „FNT online”

Duminică, 22 noiembrie 

Ora 11.00
Colocviu: „FNT 30. File dintr-o istorie teatrală”
Moderatori: Maria Zărnescu și Călin Ciobotari
Cu acest prilej se difuzează
DRUMUL TRILOGIEI – Andrei Șerban
Regia și imaginea filmului: Alexandru Doru Spătaru
După spectacolul „O trilogie antică” / Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București
Producție: TVR
Durata: 25min 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00
FAUST, DRUMUL CLIPEI – Silviu Purcărete
Scenariul și regia filmului: Laurențiu Damian
Imaginea: Dănuț Pădure 
După spectacolul „Faust” / Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
Producție: Editura Video a Ministerului Culturii
Durata: 50min

Spectacol invitat

Ora 19.00
LIVADA DE VIȘINI / IL GIARDINO DEI CILIEGI de A.P. Cehov
Traducerea: Luigi Lunari, Giorgio Strehler
Regia: Giorgio Strehler
Scenografia și costumele: Luciano Damiani
Muzica: Fiorenzo Carpi
Producător: Piccolo Teatro Milano (Italia)
Durata: 2h 40min
Spectacol în limba italiană cu subtitrare în limba română 

arta ACTORULUI mare

Ora 22.00
PĂI… DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE?
După romanul „Moromeții” de Marin Preda
Dramatizarea: Cătălin Ștefănescu
Cu: Marcel Iureș și George Mihăiță
Un spectacol de: Alexandru Dabija
Producător: Teatrul ACT București
Durata: 1h 25min 

Luni, 23 noiembrie

„Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00
Matei Vișniec în dialog cu Călin Ciobotari

Spectacolul ascuns

Ora 15.00
VISUL – PORTRET LIVIU CIULEI
Scenariul filmului: Lucia Hossu Longin, Nicolae Niță
Regia filmului: Lucia Hossu Longin
După spectacolul „Visul unei nopţi de vară” / Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” București
Producție: TVR
Durata: 42min 

FNelinișteT

Ora 16.00
PROFU’ DE RELIGIE de Mihaela Michailov
Regia, scenografia și muzica: Bobi Pricop
Coproducție: Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova și TVR
Durata: 1h 06min 

FNeuitareT

Ora 19.00
UNCHIUL VANIA de A.P. Cehov
Traducerea în limba maghiară: Zsuzsánna Koros-Fekete
Pe baza traducerii în engleză de Paul Schmidt
Traducerea în limba română: Andrei Şerban și Kinga Kovács
Dramaturgia: Kinga Kelemen
Regia: Andrei Șerban
Scenografia: Carmencita Brojboiu
Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 2h 50min
Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română 

arta ACTORULUI mare 

Ora 22.00
ANGAJARE DE CLOVN de Matei Vișniec
Cu: Mircea Andreescu, Costache Babii și Virginia Itta Marcu
Regia: Claudiu Goga
Scenografia: Ramona Ingrid Macarie
Muzica originală: George Marcu
Coproducție: Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov și TVR
Durata: 1h 20min 

Ora 23.30
FREAK SHOW THE MOVIE
Un film inspirat din spectacolul de teatru FREAK SHOW
De și cu: Florin Piersic jr.
O producție: SpiderFilm

Marți, 24 noiembrie

„Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00
George Banu și invitații săi
Invitat: Mihai Măniuțiu 

Spectacolul ascuns 

Ora 14.00
ISTORIA UNUI SPECTACOL – Gigi Căciuleanu
Regia filmului: Andrei Măgălie
După spectacolul „D’ale noastre” / Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București
Producție: TVR
Durata: 1h 10min 

Ora 15.30
O ÎNTÂMPLARE CU JAZZ – Miriam Răducanu
Film eseu de: Mircea Albuțiu
Durata: 15min 

FNelinișteT

Ora 16.00
ZIC ZAC
Un spectacol de: Andrea Gavriliu, rezemată de Ștefan Lupu
Scenografia: Andreea Săndulescu
Durata: 1h 10min 

FNeuitareT 

Ora 18.00
YVONNE, PRINCIPESA BURGUNDIEI de Witold Gombrowicz
Traducerea în limba maghiară: András Pályi
Adaptarea: Czegő Csongor
Regia: Lászlo Bocsárdi
Decorul: Jószef Bartha
Costumele: Judit Dobre Kóthay
Coproducție: Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe și TVR
Durata: 2h
Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română 

Ora 20.30
O NOAPTE FURTUNOASĂ de I.L. Caragiale
Regia: Mihai Măniuțiu
Decorul: arh. Octavian Neculai
Costumele: Janine Fashion DesignDurata: 1h 40min 

arta ACTORULUI mare

Ora 22.30
LA ORDIN, FÜHRER! de Brigitte Schwaiger
Traducerea: Dan Stoica
Cu: Maia Morgenstern
Regia: Mihai Măniuțiu
Coregrafia: Andrea Gavriliu
Decorul: Adrian Damian
Costumele: Claudia Castrase
Ilustrația muzicală: Șerban Ursachi
Producător: Teatrul Evreiesc de Stat București
Durata: 1h 05min

Miercuri, 25 noiembrie

„Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00
George Banu și invitații săi
Invitat: Felix Alexa  

Spectacolul ascuns

Ora 15.00
O ANUMITĂ STARE DE SPIRIT – Alexandru Darie
Realizatorul filmului: Alexandra Grigorescu-Ares
După spectacolul „Don Giovanni” / Opera Naţională București
Producție: TVR
Durata: 52min 

FNelinișteT

Ora 16.00
DEȘTEPTAREA PRIMĂVERII de Frank Wedekind
poem teatral rock
Traducerea: Victor Scoradeț
Regia și scenografia: Vlad Cristache
Muzica și versuri originale: Daniel Rocca
Producător:Teatrul Mic București 
Durata: 3h 15min 

FNeuitareT

Ora 19.30
POVESTEA DE IARNĂ de William Shakespeare
Regia: Alexander Hausvater
Decorul: Lucian Lichiardopol
Costumele: Stela Verebceanu
Producător: Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Timișoara
Durata: 2h 30min

arta ACTORULUI mare

Ora 21.30
ÎNSEMNĂRILE UNUI NEBUN de N.V. Gogol
Traducerea: Emil Iordache
Cu: Marius Manole și Alexander Bălănescu
Adaptarea scenică și regia: Felix Alexa
Muzica: Alexander Bălănescu
Scenografia: Diana Ruxandra Ion
Producător: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București
Durata: 1h 33min 

Ora 22.30
REGINA MAMĂ de Manlio Santanelli
Traducerea: Florian Potra
Cu: Olga Tudorache și Marius Bodochi
Adaptarea TV, regia și ilustrația muzicală: Gelu Colceag
Scenografia: Dana Moraru
Coproducție: Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București și TVR
Durata: 2h 30min 

Joi, 26 noiembrie 

„Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00
George Banu și invitații săi
Invitat: Ion Caramitru 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00
CONFESIUNI DESPRE ANTIGONA – Alexandru Tocilescu
Un documentar de: Corina Tudose
După spectacolul „Antigona” / Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” București
Durata: 50min
Film în limba română cu subtitrare în limba germană 

FNelinișteT

Ora 16.00
OCCIDENT EXPRESS de Matei Vișniec
Traducerea și adaptarea: Ágota Bereczki
Regia: Zakariás Zalán
Scenografia: Andra Bădulescu Vișniec
Producător: Teatrul „Szigligeti” Oradea – Trupa „Szigligeti”
Durata: 1h 52min
Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română 

FNeuitareT

Ora 19.00
FURTUNA după William Shakespeare
Traducerea: Radu Nichita și Nina Cassian
Regia și ilustrația muzicală: Alexander Morfov
Decorul: Nikola Toromanov
Costumele: Andrada Chiriac
Producător: Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București
Durata: 2h 30min 

arta ACTORULUI mare 

Ora 22.00
ULTIMA NOAPTE LA MADRID
Adaptare după „Femeile lui Picasso. Jaqueline” de Brian McAvera
Traducerea: Carmen Olaru
Cu: Ala Menșicov
Regia și selecția muzicală: Vitalie Drucec
Scenografia: Tatiana Popescu
Producător: Teatrul Național „Eugène Ionesco” Chișinău
Durata: 1h 20min 

Ora 23.30
ACTORUL, după Mircea Dinescu
Cu: Mihai Mălaimare și Mircea Tiberian
Scenariul și regia: Mihai Mălaimare
Muzica: Mircea Tiberian
Scenografia: Puiu Antemir
Coproducție: Teatrul Masca și TVR
Durata: 58min
Spectacol cu subtitrare în limba engleză 

Vineri, 27 noiembrie 

„Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00
George Banu și invitații săi
Invitat: Gábor Tompa 

Ora 12.30
George Banu și invitații săi
Invitat: Alexandra Badea 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00
REGELE SCAMATOR – Ștefan Iordache
Realizator documentar: Ludmila Patlanjoglu
Durata: 1h

FNelinișteT

Ora 17.00
NORA de Henrik Ibsen
Traducerea în limba maghiară: László Kúnos
Adaptarea scenică: Ágnes Kali și Botond Nagy
Dramaturgia: Ágnes Kali
Regia: Botond Nagy
Spațiul scenic: Carmencita Brojboiu și András Rancz
Costumele: Carmencita Brojboiu
Muzica și sound design: Bence Kónya-Ütő
Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 1h 40min
Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română

FNeuitareT

Ora 19.00
TREI SURORI de A.P. Cehov
Traducerea în limba maghiară: Kosztolányi Dezső
Dramaturgia: András Visky
Regia: Gábor Tompa
Decorul: Andrei Both
Costumele: Carmencita Brojboiu
Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 2h 40min
Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limbile română și engleză

arta ACTORULUI mare

Ora 22.00
TOUJOURS L`AMOUR
Cu: Carmen Ungureanu și Dan Puric
Scenariul, regia și scenografia: Dan Puric
Coregrafia: Malou Josef
Producător: Compania de Teatru „Passe Partout Dan Puric” și TVR
Durata: 1h 06min 

Ora 23.00
AMALIA RESPIRĂ ADÂNC de Alina Nelega
Cu: Anca Hanu
Un spectacol de: Tudor Lucanu
Light design: Alexandru Corpodean
Sound design: Marius Rusu
Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca
Durata: 1h 20min 

Sâmbătă, 28 noiembrie

„Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00
Radu Afrim în dialog cu Călin Ciobotari 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00
MAGIA TEATRULUI ȘI A FILMULUI – Alexa Visarion
Realizator documentar: Liliana Chițescu
Producător: TVR
Durata: 1h 

FNelinișteT

Ora 16.00
REGELE MOARE de Eugène Ionesco
Traducerea: Vlad Russo și Vlad Zografi
Regia: Andrei și Andreea Grosu
Scenografia: Vladimir Turturica
Producător: Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București
Durata: 1h 45min 

FNeuitareT

Ora 19.00
PASĂREA RETRO SE LOVEȘTE DE BLOC ȘI CADE PE ASFALTUL FIERBINTE
Traducerea: Sándor László
Textul și regia: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Producător: Teatrul Național Târgu Mureș – Compania „Tompa Miklós”
Durata: 2h 50min
Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limbile română și engleză 

arta ACTORULUI mare 

Ora 22.00
NEPOTU` de Adrian Lustig
Cu: Tamara Buciuceanu-Botez și Șerban Pavlu
Regia: Horațiu Mălăele
Decorul: Anca Marcu
Costumele: Adriana Popa
Producător: Fundația „Teatru Contemporan”, Teatrul de Comedie București și TVR
Durata: 1h 15min 

Ora 23.30
FELII
One-woman show Ofelia Popii
Un spectacol de: Lia Bugnar
Scenografia și light design: Dragoș Buhagiar
Coregrafia: Florin Fieroiu
Muzica originală și sound design: Vlaicu Golcea
Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
Durata: 1h 25min
Spectacol cu subtitrare în limba engleză 

 

Duminică, 29 noiembrie

„Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00
George Banu în dialog cu Călin Ciobotari

Esteticile pandemiei

Ora 12.30
Colocviu: „Teatrul la limită. Esteticile pandemiei”
Moderatori: Ludmila Patlanjoglu și Călin Ciobotari 

Ora 15.00
ZOOM BIRTHDAY PARTY de Saviana Stănescu
Regia: Beth Milles
Producător: Cherry Artspace (SUA)
Durata: 20min
Spectacol în limba engleză cu subtitrare în limba română

Ora 15.30
LIVE de Thomas Perle
Regia și scenografia: Bobi Pricop
Muzica originală: Eduard Gabia
Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu –  Secția germană
Durata: 1h
Spectacol în limba germană cu subtitrare în limbile română și engleză 

Ora 16.00
MOARTEA BATE LA UȘĂ
spectacol-lectură LIVE, 360°
După un text de: Woody Allen
Cu: Maia Morgenstern și Mircea Rusu
Regia: Florin Ghioca
Un proiect al Teatrului Național „I.L. Caragiale” din București
Durata: 20min 

Ora 17.30
POOL (NO WATER) de Mark Ravenhill
Traducerea în limba maghiară: Fanni Sényi
Un proiect de: Radu Nica, Andu Dumitrescu și Vlaicu Golcea
Producător:Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 2h 10min
Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română 

FNeuitareT

Ora 20.00
UNCHIUL VANEA de A.P. Cehov
Traducerea: Moni Ghelerter şi Radu Teculescu
Regia: Yuri Kordonsky
Scenografia: Elena Dmitrakova
Coproducție: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” București și Casa de Producție a TVR
Durata: 2h 45min 

Spectacol invitat

Ora 23.00
ELECTRA de Sofocle
Traducerea și regia de teatru: Antoine Vitez
Scenografia și costumele: Yanis Kokkos
Muzica de teatru: Georges Aperghis
Regia filmului: Hugo Santiago
Producător: Théâtre National de Chaillot (Franța)
Durata: 1 h 40min
Spectacol în limba franceză cu subtitrare în limba română

22-29 noiembrie

Esteticile pandemiei

APROAPE DEPARTE
Expoziție virtuală de fotografie de teatru
Autor: Florin Ghioca

SCENA „FNT la TVR”

Duminică, 22 noiembrie

FNeuitareT

Ora 20.00 / TVR 3
DANAIDELE, după Eschil
Traducerea în limba franceză: Paul Mazon
Traducerea în limba română: Alexandru Miran
Dramatizarea și regia: Silviu Purcărete
Decorul: Ștefania Cenean
Costumele: Liliana Cenean
Muzica originală: Iosif Herțea
Coproducție: Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova, Holland Festival, Wiener Festwochen, Festival d`Avignon, Grande Halle de la Villette și TVR
Coproducător asociat: Fundaţia pentru Teatru şi Film TOFAN
Durata: 1h 50min 

Luni, 23 noiembrie 

Premieră în FNT

Ora 20.00 / TVR 3
CALIGULA, după Albert Camus
Traducerea: Alice Georgescu
Adaptarea pentru televiziune: Silviu Jicman, Diana Dumitru și Ovidiu Guzu
Regia: Silviu Jicman
Director de imagine: Ovidiu Guzu, Vlad Micu
Scenografia: Bristena de Satmaari
Muzica: Gabriel Basarabescu
Coregrafia: Corina Aldea
Producător: Casa de Producție a TVR
Durata: 2h 

Marți, 24 noiembrie

arta ACTORULUI mare

Ora 20.00 / TVR 3
VOCEA UMANĂ de Jean Cocteau
Traducerea: Manase Radnev
Cu: Valeria Seciu
Adaptarea pentru televiziune și regia: Cătălina Buzoianu
Scenografia: Dumitru Georgescu
Producție: TVR
Durata: 1h 06min

Miercuri, 25 noiembrie 

arta ACTORULUI mare

Ora 20.00 / TVR 3
SUPEUL de Jean Claude Brisville
Traducerea: Ion Lucian
Cu: Radu Beligan și Ion Lucian
Regia: Florentina Enache
Scenografia: Adriana Păun
Muzica: Vasile Manta
Coproducție: Teatrul Odeon București și TVR
Durata: 1h 26m 

Joi, 26 noiembrie

arta ACTORULUI mare

Ora 20.00 / TVR 3
DIALOGURI ȘI FANTEZII ÎN JAZZ
Cu: Ion Caramitru și Johnny Răducanu
Un spectacol de: Ion Caramitru
Versuri după: Nichita Stănescu, Miron Radu Paraschivescu, Petre Stoica, Lucian Avramescu, Dan Verona şi Ana Blandiana
Muzica: Johnny Răducanu
Coproducție: Uniunea Teatrală din România – UNITER și TVR
Durata: 1h 30min 

Vineri, 27 noiembrie

FNeuitareT

Ora 20.00 / TVR 3
HAMLET de William Shakespeare
Traducerea, scenariul și regia: Vlad Mugur
Scenografia: Helmut Stürmer
Costumele: Lia Manţoc
Măștile: Ilona Járo Varga
Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca și TVR
Durata: 2h 20min

SCENA „FNT on-air”

Duminică, 22 noiembrie

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 19.30 / Radio România Cultural
VIAŢA E VIS de Calderón de la Barca
Traducerea: Alexandru Popescu Telega
Adaptarea radiofonică: Vlaicu Bârna
Regia artistică: Cristian Munteanu
Durata: 2h

Luni, 23 noiembrie 

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural
DOCTOR FĂRĂ VOIE de Molière
Traducerea: Sică Alexandrescu și Mircea Ștefănescu
Adaptarea radiofonică: Ștefan Hagimă
Regia artistică: Cristian Munteanu
Spectacole premiate internațional 

Ora 23.05 / Radio România Actualități
BUCUREŞTI – UNDERGROUND de Saviana Stănescu şi Toma Enache
Regia artistică: Toma Enache
Grand Prix Marulic Hvar, Croaţia, 2009 

Ora 23.45 / Radio România Actualități
MAMA
Scenariul radiofonic şi regia artistică: Ilinca Stihi
SILVER WINNER la Grand Prix Nova București, 2015 

Marți, 24 noiembrie 

EMIL BOROGHINĂ în recital

Ora 19.00 / Radio România Cultural
OVIDIU – Exilatul de la Pontul Euxin, după „Tristele” şi „Ponticele”
Traducerea: Teodor Naum
Scenariul radiofonic şi regia artistică: Gavriil Pinte 

Ora 20.00 / Radio România Cultural
LA STEAUA CARE-A RĂSĂRIT
o biografie poetică după viaţa şi opera lui Mihai Eminescu
Scenariul radiofonic și regia artistică: Gavriil Pinte 

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural
ÎN GRĂDINILE MURCIEI de Josep Feliu i Codina
Traducerea: Rodica Balthazar
Adaptarea radiofonică: Alexe Marcovici
Regia artistică: Cristian Munteanu 

Spectacole premiate internațional

Ora 23.05 / Radio România Actualități
ARGENTINA de Ilinca Stihi
Regia artistică: Ilinca Stihi
GOLD WINNER la New York Festivals Radio Program & Promotion Awards, 2013

Miercuri, 25 noiembrie 

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural
JOCUL CU FANTASME de Cristian Munteanu
Regia artistică: Adrian Pintea 

Spectacole premiate internațional 

Ora 23.05 / Radio România Actualități
METAMORFOZA, după Franz Kafka
Scenariul radiofonic și regia artistică: Ion Andrei Puican
SILVER WINNER la New York Festivals Radio Program & Promotion Awards, 2014 

Ora 23.39 / Radio România Actualități
CĂLĂTORIA LUI ORFEU
Scenariul sonor: Mădălin Cristescu
Regia artistică: Attila Vizauer
Grand Prix Marulic Hvar, Croaţia, 2019 

Joi, 26 noiembrie

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg 

Ora 19.00 / Radio România Cultural
VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ de William Shakespeare
Adaptarea radiofonică: Zoe Anghel Stanca
Regia artistică: Cristian Munteanu 

Ora 23.00 / Radio România Cultural
FURTUNĂ PE STRADA PRINCIPALĂ de Reginald Rose
Adaptarea radiofonică: Radu Popovici
Regia artistică: Cristian Munteanu

Vineri, 27 noiembrie 

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural
O REPETIŢIE MOLDOVENEASCĂ SAU NOI ŞI IAR NOI de Costache Caragiale
Adaptarea radiofonică: Costin Tuchilă
Regia artistică: Cristian Munteanu 

Spectacole premiate internațional 

Ora 23.05 / Radio România Actualități
EXPLOZIV de Elise Wilk
Adaptarea radiofonică şi regia artistică: Mihnea Chelaru
GOLD WINNER la New York Festivals Radio Program & Promotion Awards, 2018 

Ora 23.50 / Radio România Actualități
NUMĂRĂTOARE INVERSĂ de Mihnea Chelaru şi Ion Andrei Puican
Regia artistică: Mihnea Chelaru şi Ion Andrei Puican
Premiul al II-lea Prix Marulic Hvar, Croaţia, 2014 

Duminică, 29 noiembrie 

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 19.30 / Radio România Cultural
MANTAUA de N.V. Gogol
Traducerea: Silvia Cucu
Dramatizarea: Puşa Roth
Regia artistică: Cristian Munteanu

Luni, 23 – Vineri, 27 noiembrie

Vorba de cultură

Ora 12.00 / Radio România Cultural
Emisiunea „Vorba de cultură
Attila Vizauer și Ema Stere în dialog cu artiști din FNT 30 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.