19 august 2013

Program atrăgător la zilele Castelui Banffy de la Bonţida

By In Actualitate, Clio

Zilele Castelului Banffy de la Bonţida vor avea loc în 31 august-1 septembrie, anunţă organizatorii de la Fundaţia Transilvania Trust.

Din program nu vor lipsi proiecţiile de filme, expoziţiile tematice, programele pentru copii, discuţiile pe teme actuale. Pe lângă acestea, participanţii vor avea ocazia să-şi încerce îndemânarea în ateliere de meşteşuguri tradiţionale: vopsire de mobilă şi lemn, sculpturi în lemn, şindrilă cioplită, sticlă suflată, olărit, etc.

Anul acesta se împlinesc 140 de ani de la naşterea ultimului proprietar al Castelul Bánffy, Bánffy Miklós, care a fost un politician maghiar, scriitor şi grafician, dar şi fost ministru de externe al Ungariei în perioada 14 aprilie 1921 şi 19 decembrie 1922 în guvernul condus de István Bethlen. În memoria lui Bánffy Miklós va fi proiectat un film şi o expoziţie tematică.

Clujulcultural.ro vă oferă programul evenimentelor:

31 august, SÂMBĂTĂ

CURTE

11.00 Festivitatea oficială de deschidere

Vor lua cuvântul:

David Baxter, director, Centrul internațional de specializare în reabilitarea patrimoniului construit, Bonțida

Hegedüs Csilla, director executiv, Fundaţia Transylvania Trust

Emil Cărhaţ, primar, Comuna Bonțida

Horea Uioreanu, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj

Laczikó Enikő, secretar de stat, Departamentul pentru Relații Interetnice,

11.15 Demonstraţii hipice – călăreţii din Stana coordonați de dr. Demartini Lajos

12.00 Turul ghidat al castelului în limba maghiară, Haranth Erika

12.00 – 19.00 Cercetăşie pentru toți: jocuri pentru copii, probe de îndemânare: călărie, tragere cu arcul, căţărare pe zid, joc cu zmei

12.00 – 13.00,  17.00 – 18.00 Călărit ponei și tragere cu arcul (gratuit)

12.00 – 19.00 Pictură pe mobilier, specifice regiunii Călata, Kovács Pali Ferenc şi Gál Katalin

12.00 – 18.00 Confecţionare de zmei şi tehnici de ridicare în aer, Katona Dana

12.00 – 18.00 Tragere cu arcul, Kinizsi Zoltán

12.00 – 18.00 Ateliere de meşteşuguri tradiţionale pentru copii, Asociaţia Életfa

12.00 – 18.00 British Council: facepainting, cântece în limba engleză cu copii, jocuri de animaţie pentru copii

12.00 – 18.00 „Legendariu Secuiesc” joc pentru copii

13.00 Expoziţie Monumente Uitate: Reşedinţe nobiliare din România

14.00 – 15.00 Cântece de chitară pentru copii, prezentate de Szabó Kinga, Asociaţia Életfa

12.00 – 19.00 Ateliere de meşteşuguri tradiţionale

Lucrări din piele, Lévai József (Satu-Mare)

Înşirare de mărgele, împletire, tricotaje, Péter Juliánna (Gheorgheni)

Sculpturi în lemn (porţi secuieşti, stâlpi funerari din lemn), Sándor Attila (Odorheiu-Secuiesc)

Olărit, Vízi Jenő (Dăneşti)

Şindrilă cioplită, Berkeczi Imre (Vărşag)

Ţesături, Takáts Gizella (Odorheiu-Secuiesc)

Jucării din lemn, Vincze Gyula (Cluj)

Sticlă suflată, Szalma Zsolt (Cluj)

Decorare de turtă dulce, Szénási Ferenc (Arad)

CAPELĂ

12.00 Teatru de păpuşi: Regele Matei şi judecătorul din Cluj (în limba maghiară)

12.45 Expoziția proiectelor câștigătoare în cadrul Bienalei Națională de Arhitectură, București, 2011

Cuvântul de deschidere va fi ținut de Bakos Ferenc, vicepreședinte OART

13.00 Atelier de animație, Alina Bradu

15.00 Concertul cvartetului de coarde Concordia

Artişti: Márkos Albert vioară, Béres Melinda vioară, Király Erzsébet violă, Ortenszky Gyula violoncel

în program

Joseph HAYDN: cvartetul  op. 74., nr. 3

FARKAS Ödön:  cvartetul  nr. 1  în do-minor /

Hans Peter TÜRK: Improvizaţie pe M-am urcat pe pod şi nu m-am mai întors (cântec popular săsesc)

GRAJD

Proiecţii de filme

12.00 Numai vântul (2012), 86 min., film maghiar, regizor:  Fliegauf Benedek

13.30 Black Venus (2010), 159 min., film francez, regizor: Claude Mulot

16.00 Despre oameni si melci (2012), 93 min., film român, regizor: Tudor Giurgiu

18.00 Taxidermia (2006), 91 min., film maghiar, regizor: Pálfi György

CLĂDIREA MIKLÓS

12.00 Expoziţie în memoria lui Babits: lucrările de grafică ale artistului Miklósovits László

Cuvântul de deschidere va fi ținut de Szabó Zsolt, Művelődés, redactor-șef

13.00 Prezentarea proiectului „Legendariu Secuiesc” şi proiecţie de desene animate

Prezintă: Fazakas Szabolcs

14.00 140 de ani de la naşterea lui Bánffy Miklós

Prezintă: Dávid Gyula istoric literar

15.00 Expoziţia Muzeului şi Institutului Teatrului Maghiar din Budapesta: Bánffy şi Bartók

Cuvântul de deschidere va fi ținut de Dr. Ács Piroska, director al Muzeului şi Institutului Teatrului Maghiar din Budapesta și Szebeni Zsuzsa curator

15.30 Prezentarea şi proiecţia filmului: Grifonul, Cerbul şi Cioara

Participanţi: Szebeni Zsuzsa teatrolog, Szebeni Szabó Róbert fotograf, Dr. Ács Piroska, director al Muzeului şi Institutului Teatrului Maghiar din Budapesta, Balla Szabolcs actor, Teartul Maghiar de Stat, Cluj

 

BASTIONUL CLĂDIRII BUCĂTĂRIEI

Expoziţie foto: Cortex, Csók Zsolt

 

SCENĂ

 

CONCERTE

16.00 Monyo Project

18.00 The Mono Jacks

20.00 Parno Graszt

22.00 Partizan

 1 septembrie, DUMINICĂ

CURTE

12.00 Turul ghidat al castelului în limba română, Haranth Erika

11.00 – 18.00 Târg pentru copii și bebeluși, Asociația Életfa

12.00 – 19.00 Cercetăşie pentru toți: jocuri pentru copii, probe de îndemânare: călărie, tragere cu arcul, căţărare pe zid, joc cu zmei

12.00 – 13.00,  17.00 – 18.00 Călărit pe ponei și tragere cu arcul (gratuit)

12.00 – 19.00 Pictură pe mobilier, specifice regiunii Călata, Kovács Pali Ferenc şi Gál Katalin

12.00 – 18.00 Confecţionare de zmei şi tehnici de ridicare în aer, Katona Dana

12.00 – 18.00 Tragere cu arcul, Kinizsi Zoltán

12.00 – 18.00 Ateliere de meşteşuguri tradiţionale pentru copii, Asociaţia Életfa

12.00 – 18.00 British Council: facepainting, cântece în limba engleză cu copii, jocuri de animaţie pentru copii

12.00 – 18.00 „Legendariu Secuiesc” joc pentru copii

 

12.00 – 19.00 Ateliere de meşteşuguri tradiţionale

Lucrări din piele, Lévai József (Satu-Mare)

Înşirare de mărgele, împletire, tricotaje, Péter Juliánna (Gheorgheni)

Sculpturi în lemn (porţi secuieşti, stâlpi funerari din lemn), Sándor Attila (Odorheiu-Secuiesc)

Olărit, Vízi Jenő (Dăneşti)

Şindrilă cioplită, Berkeczi Imre (Vărşag)

Ţesături, Takáts Gizella (Odorheiu-Secuiesc)

Jucării din lemn, Vincze Gyula (Cluj)

Sticlă suflată, Szalma Zsolt (Cluj)

Decorare de turtă dulce, Szénási Ferenc (Arad)

CAPELĂ

 

12.00 Teatru de păpuşi: Hensel și Gretel (în limba română), Teatrul de păpuşi Puck

13.00 Teatru de păpuşi: Világszép nádszálkisasszony (în limba maghiară), Teatrul de păpuşi Puck

15.00 Punguţa cu doi bani – concert cameral pentru copii

cvintet de suflători (flaut, oboi, clarinet, corn şi fagot)

lucrări de Musorgski, Stravinski şi Beethoven

Programul, conceput de Ştefana Ţiţeica, violonistă şi pedagog de concert în Orchestra Radio München

dirijor: Vlad Agachi în colaborare cu Dalma Lidia Kovács

 

CLĂDIREA MIKLÓS

 

13.00 Întâlnire Leader

Participanţi: primarii regiunii Gal-Somes Transilvan

15.00 Conștientizarea importanței mediului în sec. XXI.

Invitați: Lengyel Péter biolog, Cristian Margarit nutriționistcionista, Csibi Magor director World Wild Foundation

 

GRAJD

 

Proiecţii de filme

12.00 Lourdes (2009), 96 min., film austro-francez-german, regizor: Jessica Hausner

14.00 Pál Adrienn (2010), 136 min., film maghiar, regizor: Kocsis Ágnes

16.30 În umbra castelului, 20 min., film documentar, regizor: Csibi László

 

SCENĂ

 

CONCERTE

14.00 Shamrock (muzică irlandeză)

16.00 Cobzality

18.00 Budapest Bár

20.00 Kistehén

22.00 Byron

23.30 Proiecție cartată pe castel

Programe paralele:

Târg de antichităţi

Târgutu Vinetage

Târg de produse tradiţionale, GAL Somes Transilvan

Expoziție: Arte plastice fără limite, clădirea porții

Leave a Comment

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.