„Colectiv”, regizat de Alexander Nanau, se află pe lista scurtă a filmelor eligibile pentru o nominalizare la categoriile „cel mai bun lungmetraj documentar” şi „cel mai bun lungmetraj internaţional” ale premiilor Oscar 2021, a anunţat Academia americană de film.

„Colectiv” a fost desemnat documentarul european al anului, la a 33-a ediţie a premiilor Academiei Europene de Film, acordate în luna decembrie.

Este un documentar observaţional care spune povestea primului an de după incendiul din clubul bucureştean Colectiv, care a dus la moartea a 64 de oameni. Filmul urmăreşte autorităţi şi jurnalişti, căutând să expună adevărul. Este un film despre sistem versus oameni, despre adevăr versus manipulare, despre interes personal versus interes public.

Documentarul, producţie HBO Europe scrisă de Alexander Nanau şi Antoaneta Opriş, a avut premiera la Festivalul de Film de la Veneţia 2019, în afara competiţiei. Recent, între altele, a fost desemnat de National Society of Film Critics din SUA cel mai bun film într-o limbă străină, iar National Board of Review l-a inclus în top 5 al celor mai bune filme internaţionale.

Academia americană de film a anunţat marţi listele scurte în vederea nominalizării la nouă categorii ale premiilor Oscar 2021: lungmetraj documentar (15), scurtmetraj documentar (10), lungmetraj internaţional (15), machiaj şi coafură (10), coloană sonoră (15), cântec original (15), scurtmetraj animat (10), scurtmetraj de ficţiune (10) şi efecte vizuale (10).

La categoria „lungmetraj documentar” au fost eligibile 238 de producţii. Dintre acestea, au fost alese: „76 Days” (distribuit de MTV Documentary Films) – regizat de Weixi Chen, Hao Wu, Anonymous; „All In: The Fight for Democracy” (Amazon Studios) – Lisa Cortes, Liz Garbus; „Boys State” (Apple TV Plus) – Amanda McBaine, Jesse Moss; „Colectiv” (Magnolia Pictures & Participant) – Alexander Nanau, „Crip Camp” (Netflix) – James Lebrecht, Nicole Newnham; „Dick Johnson Is Dead” (Netflix) – Kirsten Johnson; „Gunda” (Neon) – Viktor Kosakovskiy; „MLK/FBI” (IFC Films) – Sam Pollard, „The Mole Agent” (Gravitas Ventures) – Maite Alberdi, „My Octopus Teacher” (Netflix) – Pippa Ehrlich, James Reed; „Notturno” (Neon) – Gianfranco Rosi; „The Painter and the Thief” (Neon) – Benjamin Ree; „Time” (Amazon Studios) – Garrett Bradley; „The Truffle Hunters” (Sony Pictures Classics) – Michael Dweck, Gregory Kershaw; „Welcome to Chechnya” (HBO) – David France.

Pe lista scurtă la categoria „lungmetraj internaţional” au fost incluse 15 filme dintre cele 93 propuse: „Another Round” (Danemarca) – regizat de Thomas Vinterberg, „Better Days” (Hong Kong) – Derek Tsang, „Charlatan” (Cehia) – Agnieszka Holland, „Colective” (România) – Alexander Nanau, „Dear Comrades!” (Rusia) – Andrey Konchalovskiy, „I’m No Longer Here” (Mexic) – Fernando Frias, „Hope” (Norvegia) – Maria Sødahl, „La Llorona” (Guatemala) – Jayro Bustamante, „The Mole Agent” (Chile) – Maite Alberdi, „Night of the Kings” (Coasta de Fildeş) – Philippe Lacôte, „Quo Vadis, Aida?” (Bosnia şi Herţegovina) – Jasmila Žbanić, „Sun Children” (Iran) – Majid Majidi, „Two of Us” (Franţa) – Filippo Meneghetti, „A Sun” (Taiwan) – Chung Mong-hong, şi „The Man Who Sold His Skin” (Tunisia) – Kaouther Ben Hania.

„Quo Vadis, Aida?” este producţie cu participare românească, premiată la trei secţiuni paralele ale Festivalului de Film de la Veneţia 2020.

La categoria „machiaj şi coafură” au fost selectate: „Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn” (Warner Bros), „Emma” (Focus Features), „The Glorias” (Roadside Attractions and LD Entertainment), „Hillbilly Elegy” (Netflix), „Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix), „The Little Things” (Warner Bros), „Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix), „Mank” (Netflix), „One Night in Miami” (Amazon Studios) şi „Pinocchio” (Roadside Attractions).

Din 136 de coloane sonore eligibile au fost alese: “Ammonite” (Neon) – Dustin O’Halloran, Volker Bertelmann; “Blizzard of Souls” (Film Movement) – Lolita Ritmanis; “Da 5 Bloods” (Netflix) – Terence Blanchard; “The Invisible Man” (Universal Pictures) – Benjamin Wallfisch; “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix) – John Debney; “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)” (Netflix) – Gabriel Yared; “The Little Things” (Warner Bros) – Thomas Newman; “Mank” (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross; “The Midnight Sky” (Netflix) – Alexandre Desplat; “Minari” (A24) – Emile Mosseri; “Mulan” (Walt Disney Pictures) – Henry Gregson-Williams; “News of the World” (Universal Pictures) – James Newton Howard; “Soul” (Pixar) – Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross; “Tenet” (Warner Bros) – Ludwig Göransson; “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Daniel Pemberton.

La categoria ”cel mai bun cântec original” au fost selectate din 105 compoziţii: “Turntables” din “All In: The Fight for Democracy” (Amazon Studios); “See What You’ve Done” din “Belly of the Beast” (Independent Lens); “Wuhan Flu” din “Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan” (Amazon Studios); “Husavik” din “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” (Netflix); “Never Break” din “Giving Voice” (Netflix); “Make It Work” din “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix); “Fight For You” din “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros); “lo Sì (Seen)” din “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)” (Netflix); “Rain Song” din “Minari” (A24); “Show Me Your Soul” din “Mr. Soul!” (Shoes in the Bed Productions); “Loyal Brave True” din “Mulan” (Walt Disney Pictures); “Free” din “The One and Only Ivan” (Disney Plus); “Speak Now” din “One Night in Miami” (Amazon Studios); “Green” din “Sound of Metal” (Amazon Studios); ”Hear My Voice” din “The Trial of the Chicago 7” (Netflix).

Pentru a fi nominalizate la categoria ”cele mai bune efecte vizuale” au fost selectate: “Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn” (Warner Bros), “Bloodshot” (Sony Pictures), “Love and Monsters” (Paramount Pictures), “Mank” (Netflix), “The Midnight Sky” (Netflix), “Mulan” (Walt Disney Pictures), “The One and Only Ivan” (Disney Plus), “Soul” (Pixar), “Tenet” (Warner Bros), “Welcome to Chechnya” (HBO).

Peste 95 de scurtmetraje animate au fost eligibile şi au rămas în cursa pentru nominalizare: “Burrow”, “Genius Loci”, “If Anything Happens I Love You”, “Kapaemahu”, “Opera”, “Out”, “The Snail and the Whale”, “To Gerard”, “Traces” şi “Yes-People”.

Dintre cele 114 filme eligibile la categoria ”scurtmetraj documentar” au fost alese: ”Abortion Helpline, This Is Lisa”, “Call Center Blues”, “Colette”, “A Concerto Is a Conversation”, “Do Not Split”, “Hunger Ward”, “Hysterical Girl”, “A Love Song for Latasha”, “The Speed Cubers”, “What Would Sophia Loren Do?”.

Scurtmetrajele de ficţiune “Bittu”, “Da Yie”, “Feeling Through”, “The Human Voice”, “The Kicksled Choir”, “The Letter Room”, “The Present”, “Two Distant Strangers”, “The Van” şi “White Eye” au rămas în cursă dintre cele 174 calificate.

Votul pentru listele scurte s-a încheiat pe 5 februarie, iar filmele selectate vor fi votate în perioada 5 – 9 martie pentru a fi desemnate nominalizările la aceste categorii.

Nominalizările la premiile Oscar 2021 vor fi anunţate pe 15 martie, iar cea de-a 93-a gală de decernare a premiilor este programată să aibă loc pe 25 aprilie.

Pentru ediţia de anul trecut a premiilor, scurtmetrajul românesc „Cadoul de Crăciun”, de Bogdan Mureşanu, a fost inclus pe lista scurtă pentru nominalizare.

Este prima dată când o producţie românească se află în etapa finală privind nominalizarea la două categorii ale premiilor Oscar.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.