6 octombrie 2019

Festivalul Uniunii Teatrelor din Europa revine după 11 ani la Cluj

By In Teatru

După o absență de 11 ani, Teatrul Maghiar de Stat din Cluj va găzdui cea de-a 18-a ediție a Festivalului Uniunii Teatrelor din Europa, care va avea loc în perioada 19-30 noiembrie 2019.

Uniunea Teatrelor din Europa (UTE – L’Union des Théatres de l’Europe) a fost fondată, în anul 1990, de către Giorgio Strehler, legendarul regizor al Piccolo Teatro din Milano, și Jack Lang, politician francez, Ministru al Culturii și apoi Ministru al Educației. În anul 2008, Teatrul Maghiar de Stat Cluj a devenit membru al Uniunii, aceasta numărând în prezent 34 de membri. Iar Gábor Tompa, directorul Teatrului Maghiar de Stat Cluj, a fost ales, la adunarea generală de la Budapesta din mai 2018, președinte al UTE.

Uniunea Teatrelor și a actorilor din Europa promovează cooperarea și inovația în teatru și schimbul de experiență transnațional. Unul dintre obiectivele sale principale este conservarea și transmiterea patrimoniului cultural european și de a oferi o platformă pentru producții internaționale. Promovează, pe de o parte, schimbul și colaborarea dintre tinerii artişti în devenire şi artiștii cu experienţă, iar pe de altă parte abordează proiecte cu un punct de vedere critic referitor la evoluțiile politice și sociale contemporane.

În cadrul festivalului, care se desfășoară pe o perioadă de douăsprezece zile,  sunt invitate 15 teatre membre și membri individuali, spectacole puse în scenă de către regizori precum Armin Petras, Gabriele Vacis, Simos Kakalas, Andrei Șerban, Giorgio Barbiero Corsetti, Marco Solari és Alessandra Vanzi, Boris Liješević,  Yannis Leontaris, Nuno Cardoso, Frank Hoffmann, Botond Nagy, Silviu Purcărete, Margarita Mladenova, Gábor Tompa, Ferenc Sinkó, Michal Dočekal, Klim Kozinsky, Enikő Eszenyi, Yvonne Jansen și Rafael Sanchez.

Finanțatori: Ministerul Culturii și Identității Naționale, Fondul Bethlen Gábor și Primăria și Consiliul Local Cluj-Napoca.

Bilete la spectacole vor fi puse în vânzare începând cu data de 8 octombrie.  Biletele pot fi cumpărate de la casa de bilete a Teatrului sau online de pe site-ul www.biletmaster.ro.

Program:

Marți, 19 noiembrie

19:00            Bertolt Brecht: MUTTER COURAGE ȘI COPIII EI

                     Regia: Armin Petras

                     Teatrul Maghiar de Stat Cluj (România)

                     Hu (Ro, En) 3h cu pauză

                     Sala Mare

                     Premieră

Miercuri, 20 noiembrie

17:00            Jordan Tannahill: CONCORD FLORAL

                     Regia: Ferenc Sinkó

                     DIGITAL NATIVES – proiect UTE

                     Teatrul Maghiar de Stat Cluj (România)

                     Hu (Ro, En) 1h fără pauză

                     Sala Studio

                     14+

20:00            Marco Paolini & Francesco Niccolini: ÎN EPOCA ZEILOR – PANTOFARUL LUI ULISE

                     Regia: Gabriele Vacis

                     Piccolo Teatro di Milano–Teatro d’Europa e Jolefilm (Italia)

                     It (Hu, Ro, En) 2h fără pauză

                     Sala Mare

Joi, 21 noiembrie

17:00            Vladimir Maiakovski: REVOLTA OBIECTELOR

                     Regia: Giorgio Barberio Corsetti, Marco Solari, Alessandra Vanzi

                     FATTORE K. – Teatro di Roma (Italia)

                     It (Hu, Ro, En) 1h 15’ fără pauză

                     Sala Studio

19:00            William Shakespeare: ZADARNICILE CHINURI ALE DRAGOSTEI

                     Regia: Andrei Șerban

                     Teatrul Bulandra (România)

                     Ro (Hu, En) 3h cu pauză

                     Sala Mare 

22:00            Vladimir Maiakovski: REVOLTA OBIECTELOR

                     Regia.: Giorgio Barberio Corsetti, Marco Solari, Alessandra Vanzi 

                     FATTORE K. – Teatro di Roma (Italia)

                     It (Hu, Ro, En) 1h 15’ fără pauză

                     Sala Studio

Vineri, 22 noiembrie

17:00            Kostas Vostantzoglou: ELEFANTUL

                     Regia: Yannis Leontaris

                     Teatrul Național al Greciei de Nord (Grecia)

                     Gr (Hu, Ro, En) 1h 30‘ fără pauză

                     Sala Studio

                     15+

19:00            Alfred de Musset: LORENZACCIO

                     Regia: Boris Liješević

                     Teatrul Dramatic Iugoslav (Serbia)

                     Sr (Hu, Ro, En) 1h 40‘ fără pauză

                     Sala Mare

21:00            Kostas Vostantzoglou: ELEFANTUL

                     Regia: Yannis Leontaris

                     Teatrul Național al Greciei de Nord (Grecia)

                     Gr (Hu, Ro, En) 1h 30‘ fără pauză

                     Sala Studio

                     15+

Sâmbătă, 23 noiembrie

19:00            Georg Büchner: MOARTEA LUI DANTON

                     Regia: Nuno Cardoso

                     Teatrul Național São João (Portugalia) 

                     Pt (Hu, Ro, En) 2h 45‘ cu pauză

                     Sala Mare

                     12+

Duminică, 24 noiembrie

17:00            Henrik Ibsen: NORA

                     Regia: Botond Nagy

                     Teatrul Maghiar de Stat Cluj (România)

                     Hu (Ro, En) 1h 30‘ fără pauză

                     Sala Studio

                     14+

19:00            August Strindberg: INTOXICAȚIE

                     Regia: Frank Hoffmann

                     Teatrul Național din Luxemburg (Luxemburg)

                     De (Hu, Ro, En) 1h 50‘ fără pauză

                     Sala Mare

Luni, 25 noiembrie

17:00            Yordan Radichkov: CRAZY GRASS

                     Regia: Margarita Mladenova

                     Sfumato Theatre Laboratory (Bulgaria)

                     Bg (Hu, Ro, En) 1h 30‘ fără pauză

                     Sala Studio
                     +15

19:00            OIDIP

                     Scenariu și regia: Silviu Purcărete

                     Teatrul Național „Radu Stanca” (România)

Ro (Hu, En) 1h 30‘ fără pauză

Sala Mare

21:00            Yordan Radichkov: CRAZY GRASS

                     Regia: Margarita Mladenova

                     Sfumato Theatre Laboratory (Bulgaria)

                     Bg (Hu, Ro, En) 1h 30’ fără pauză

Sala Studio

                     +15

Marți, 26 noiembrie

18:00            Marin Sorescu: IONA

                     Regia: Gábor Tompa

                     Teatrul Nottara – Teatrul Maghiar de Stat Cluj (România)  

                     Ro (Hu, En) 1h 20‘ fără pauză

                     Sala Studio

21:00            Marin Sorescu: IONA

                     Regia: Gábor Tompa

                     Teatrul Nottara – Teatrul Maghiar de Stat Cluj (România)  

                     Ro (Hu, En) 1h 20‘ fără pauză

                     Sala Studio

Miercuri, 27 noiembrie

17:00            EU / FABRE după Jan Fabre

                     Regia: Klim Kozinsky

                     Stanislavsky Electrotheatre (Rusia)

                     Ru (Hu, Ro, En) 1h 20‘ fără pauză

                     Sala Studio

                     16+

19:00            William Shakespeare: ROMEO ȘI JULIETA

                     Regia: Michal Dočekal

                     Prague City Theatres (Republica Cehă)

                     Cz (Hu, Ro, En) 3h cu pauză

                     Sala Mare

                     12+

22:00            EU / FABRE după Jan Fabre

                     Regia: Klim Kozinsky

                    Stanislavsky Electrotheatre (Rusia)

                     Ru (Hu, Ro, En) 1h 20‘ fără pauză

                     Sala Studio

                     16+

Joi, 28 noiembrie

15:30            Bertolt Brecht: DECĂDEREA EGOISTULUI JOHANN FATZER

                     Regia: Simos Kakalas

                     Teatrul Național al Greciei (Grecia)

                     Gr (Hu, Ro, En) 2h fără pauză

                     Sala Studio

19:00            William Shakespeare: FURTUNA

                     Regia: Gábor Tompa

                     Teatrul Național Cluj (România)

                     Ro (Hu, En) 2h 45’ cu pauză

                     Teatrul Național Cluj, Sala Mare

22:00            Bertolt Brecht: DECĂDEREA EGOISTULUI JOHANN FATZER

                     Regia: Simos Kakalas

                     Teatrul Național al Greciei (Grecia)

                     Gr (Hu, Ro, En) 2h fără pauză

                     Sala Studio

Vineri, 29 noiembrie

19:00            Charlie Chaplin: DICTATORUL

                     Regia: Enikő Eszenyi

                     Vígszínház (Ungaria)  

                     Hu (Ro, En) 3h cu pauză

                     Sala Mare

Sâmbătă, 30 noiembrie

17:00            Samantha Ellis: CUM SĂ IEȘI CU UN FEMINIST

                     Regia: Yvonne Jansen & Rafael Sanchez

                     Schauspiel Köln (Germania)

                     De (Hu, Ro, En) 1h 50‘ fără pauză

                     Sala Studio

                     14+

21:00            Samantha Ellis: CUM SĂ IEȘI CU UN FEMINIST

                     Regia: Yvonne Jansen & Rafael Sanchez

                     Schauspiel Köln (Germania)

                     De (Hu, Ro, En) 1h 50‘ fără pauză

                     Sala Studio

14+

Organizatorii festivalului îşi rezervă dreptul de a efectua modificări în program!                         

Leave a Comment

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.