28 mai 2017

Ce poți face duminică la Zilele Clujului

By In Actualitate, Cooltura

Zilele Clujului editia a VII-a, 25-28 mai 2017-“Orașul se conectează”, programează astăz ultima z a evenimentului.

Iată  programul zilei:

Piața Unirii

12:30   Zumbathon caritabil “WE ARE ONE” – luptăm pentru viață

Asociația pentru Solidaritate si Empatie “Delia Grădinaru” și Comunitatea instructorilor de Zumba din Cluj-Napoca

 

14:00   Regal Folcloric:

Mariana Sfechiș

Maria Golban Șomlea

Marius Ciprian Pop

Vasile Coca

Năstăcuță Iuga

Daniela Condurache

Ionuț Fulea

Mariana Deac

Sava Negrean Brudaşcu

Dumitru Fărcaş

Aurel Tămaş

 

Ansambluri:

Ansamblul “Armonia Seniorilor”, Grupul vocal-instrumental “Speranța”

(Centrul de zi pentru vârstnici I&II )

Ansamblul folcloric Zurbolo Cluj-Napoca

Ansamblul folcloric Crăișorul al Sindicatului liber CIVITAS

Ansamblul folcloric Dor transilvan al CTP Cluj-Napoca

Ansamblul folcloric “Mărţişorul” al CCS Cluj-Napoca

Ansamblul folcloric „Tradiții”

Orchestra Regal Transilvan

Orchestra Mazel Tov

 

Bulevardul Eroilor

 

08:00 – 24:00   Expoziție foto “Half” Lehel Makara          

15:00 – 22:00   Compania de teatru, acrobatie și jonglerie Famous Art  

 

                                   

Piața Muzeului

19:00   Musai Soundworks  

20:00   Lyre & Pan Flute by Florin Stefan 

21:00   Dj Carkeys & Harp of Soul

22:00   Say What Trio          

 

Str. M. Kogălniceanu

10:00 – 22:00   Promenada Cărților

13:00   Ateliere pentru copii. Desenăm, ne jucăm!           

16:00   Lectură publică        

17:00   Premierea, în metri de carte           

11:00 – 23:00   Festivalul Culinar Internațional     

10:00 – 19:00   Fă-ți o poza într-o carte – Sesiuni foto inedite       

Biblioteca Județeană Octavian Goga

15:00   Atelier de voce, dicție și respirații   

Lângă monumentul Grupul statuar Şcoala Ardeleană

Trainer: Andrei Țigănaș – ‎Presedinte IAA Young Professionals

Atelier practic în care găsești soluții pentru cele mai comune 4 probleme de voce

 

Concerte        

18:30 – 19:00   Spectacol de dansuri palestiniene

Lado – filiala Cluj

20:00 – 21:00   Armonia Music         

21:00   Take Five Band        

22:00   Incognito       

 

Str. Potaissa – Zidul Cetății

10:00 – 21:00   Tabăra Antică – activități specifice în tabăra civila – ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie, fierărie

Activități specifice în tabăra militară – Inspecția trupelor de către legatus legionis, curățare și întreținere echipamente, instrucția recruților, antrenamente cu arcul, sulița.              

14:00   Ritualul de pregătire pentru luptă al armatei Romane   

16:00   Bătălia dintre barbari și romani    

Tabăra Medievală    

10:00 – 21:00   Ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie, fierărie, instrucția recruților, tehnici de mânuirea armelor          

10:00   Trezirea la viață a taberi medievale           

11:00   Atelier de confecţionare de măşti de commedia dellʹarte

12:00   Prezentarea tehnicilor de mânuire a armelor medievale 

13:30   Dansuri medievale    

15:00   Turnir medieval        

17:00   Înțelepciunea nebunilor – spectacol de fabule medievale   

                                   

La Terenuri – Mănăștur

12:00 – 17:00  

Cercul de prim ajutor

Demonstrații de arte marțiale pentru juniori

Fairplay, family play – competiție de abilități sportive între echipe/familii

Psiho-Maraton Minte Forte

TanarInManastur – ateliere pentru adolescenți

Pădurea Fermecată, terapie în Făget

SALT spre munte

Prietenul meu, cainele! cu Nuca

Întâlnirea Colectionarilor de Postcard-uri și Expoziție

Lege pentru Ordine în Cartier – Atelier de Jurisprudenta Urbana cu CMC

Masa comunitară     

Concerte:      

17:00 – 23:00   The Minions

Pink Tattoos

Trupa lu’ Bunu (Rock Academy)

Finaliștii Concursului “Am talent…în Mănăștur!”

Taraf de Cluj

Emeric Imre

Cliff Kido & Friends

Dj Darius”    

                       

 

Casino – Centrul de Cultură Urbană

10:00 – 22:00   Expoziție foto “Podurile Clujului”

Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Asociația Clujul de Altădată

10:00 – 22:00   Expoziție foto “Clujul are farmec”

Asociația Clujul de Altadata și Photo RomaniaFestival

17:00-18:00 Once Upon a Story

                                   

În spatele Casinou-lui

11:00   Micul Prinț – spectacol de teatru de păpuși  

Mini Reactor

Zona aparatelor de fitness

15:00 – 17:00   Campionatul național de street workout   

Asociația poți fi și tu campion

 

Turnul Croitorilor

11:00 – 19:00   Turnul Creativ – târg de handmade&design

HighHeels Events

11:00 – 19:00   Expoziția de fotografie Trăsuri și mașini prin Clujul de altădată          

Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Asociația Clujul de Altădată

11:00 – 19:00   Expoziția Expediție în trecut. 120 de ani de la expediția lui Emil Racoviță în Antarctica

Institutul de Speologie Emil Racoviță

11:00 – 19:00   Expoziția Tehnologia secolului XX în reclame      

Asociația Clujul de Altădată, Casa de Cultură a Muncipiului Cluj-Napoca

                                   

Cinematograful Dacia

09:00 – 18:00   Spectacol de planetariu mobil

 Sala mica,       Asociația Astronomică Pluto

                                   

Cinematograful Mărăsți

12:00   Spectacol de teatru de păpuși – “Degețica”           

Asociatia Anima Art

14:00   “Cântec, joc și voie bună cu tot neamu’ împreună” – spectacol folkloric

Asociația ,, De la lume adunate și-napoi la lume date” împreuna cu ansamblurile din satele și comunele județului Cluj

 

 

Parcul Central „Simion Bărnuțiu”

10:00 – 20:00   The Fun Zone

Escalada, tiroliana, sunmo, tir cu talere, ateliere de origami si pictura, parc de cozi, turn de lazi, teren de fotbal gonflabil, plimbari cu canoe pe lacul Chios, tenis de masa, trambuline.

Outdoor4You

10:00 -19:00    Jocuri de societate pentru toate vârstele:

Jocuri disponibile: Scrabble, Monopoly, Ubongo, Coloniștii din Catan, Ticket to ride 

10:00 – 19:00   Bowling cu Minioni

Joc pentru copii în care popicele sunt Minionii

10:00 – 19:00   Program de echitație pentru copii  

Vulturii din Ţara Călatei

10:00   Ora poveștilor

Lecturarea de povești pentru preșcolari

12:00   Atelier semne de carte Angry Birds, Hello Kitty…

Semne de carte realizate prin tehnica origami, modele simple şi atrăgătoare.

16:00   Marionete pe degete

Activitate de decupat şi colorat marionete pentru degete, modele uşor de realizat şi atrăgătoare pentru copii.

17:00   Ora poveștilor

Lecturarea de povești pentru preșcolari

14:00 – 18:00   Jocuri și activități asistate de câini  Pawsitive Time

15:00   Hora Urbană Cercul Intreg

                                   

 

Reactor de Creație si Experiment

20:00   În viitorul apropiat – spectacol de teatru pentru liceeni      

           

TURURI GHIDATE            

 

18:00   Cluj-Napoca – The Treasure City – tur ghidat în limba engleză

Cluj Guided Tours

 

Institutul Francez

10:00 – 17:00   Tenir Salon – expoziție de mobilier contemporan de Fanny Laure         

                                   

Muzeul de Artă

10:00 – 17:00   Expozitie de pictura libaneza         

Manuela Botis

                                   

 

Parcul Etnografic “Romulus Vuia”

10:00 – 18:00   Expoziție foto: pădurea Hoia-Baciu văzută prin ochii cercetătorilor, clujenilor, echipei Hoia-Baciu Project și a fotografului Cosmin Giurgiu      

 

                                   

Strada Alexandru Donici (către pădure)

16:00 – 20:00   Tur ghidat pădurea Hoia-Baciu     

Hoia-Baciu Project

                                   

TURNUL POMPIERILOR

17:00 – 21:00 Incursiune în lumea spiritelor cu Ouija Board (joc)

                       

                                   

Piața 14 Iulie

17:00 – 21:00   French-German Electro Kiosk

Warm-up for Clujotronic Electro Arts Festival

Artrax Dj Set

Institutul francez și Centrul Cultural German

                                   

Parcul Cetățuie

14:00 – 22:00   Beard Brothers Community Corner          

Scenă             

14:00 – 15:00   Dj Alexandru Simonca (Shimi)       

15:00 – 16:00   Dj Ahe

16:00 – 18:00   DJ Dudawales          

18:00 – 19:30   DJ Darkmatter         

19:30 – 20:20   Natif   

20:20 – 21:00   The remakers

21:00 – 22:00   David & Six Martini

Sport  

14:00 – 22:00   Baschet, jocuri la bloc, volei, table, darts, tug’o war, sah, origami, curse în saci, Exploremed, jocuri de grup,           

Kids zone      

14:00 – 16:00   Face painting, Jocurile copilariiei, ateliere, codite colorate, exploremed,         

Fun    

14:00 – 16:00   Eye contact, Lupta in costume sumo, foosball real size, biblioteca vie, baloane cu făină, baloane cu apă, Pac Man, cursa pe picioare de lemn       

Chill   

14:00 – 16:00   yoga, masaj, hamace, zona de relaxare din baloți de fân,            

                                   

Strada Andrei Șaguna

16:00 – 22:00   Art Street      

Organizat de: Fapte

                                   

                                                           

 

Programul complet pe www.zileleclujului.ro.

facebook.com/zileleclujului

 

 

Parteneri principali: Bergenbier, Vodafone, Pepsi, NTT DATA, Coral Impex, Farmec, Selgros, Napolact.

 
Parteneri: Autotransilvania, Betfair România, Sam Mills, Pasta La Vista, Appy.ro – Aplicații mobile, Memo 10, Casino – Centrul de Cultură Urbană, Universitatea Babeș-Bolyai, Famous Art, Reactor de creație și experiment, Fapte,  Clusterul de Industrii Creative Transilvania, Cluj Guided Tours, Urbannect, Artdealul, Ceramic Cafe, Futnet România, Biblioteca Județeană Cluj, Federația Tinerilor din Cluj, Colectiv A, Lado Cluj, Insitutul Francez, Centrul Cultural German, PG Tandem, Centrul de Informare Turistică, Asociația Clujul de altădată, Vechiul Cluj, Create.Act.Enjoy, Inspectoratul Școlar Județean, Transylvania College, Compania de Tango Cluj, Asociația Culturală Metropolis, Liceul Teoretic Gh. Șincai, Institutul de Speologie Emil Racoviță, Vulturii din țara Calatei, Magic Puppet, Pawsitive Time, Festivalul Știintei, Liceul de arte plastice “Romulus Ladea”, The Dangeon, Liceul Tehnologic Special “Samus”, Casa de Cultură, Salvamont-Salvaspeo Vlădeasa Cluj, Alandala Events, Asociația Astronomică Pluto, Editura Casa Cărții de Știință, Asociația “Delia Grădinaru”, ASK Yourself, Cinema Florin Piersic, IT Camp Community, GIB Cluj, Sema, OSE, RATIO ASM, ASB, Asociația Tinerilor Clujeni.

 

 

Parteneri media:

TVR Cluj, Look Tv, Antena 1 Transilvania, Radio România Cluj, Impuls Radio, InfoTrafic, Napoca Fm, Realitatea Fm, Cluj Life, I Love Cluj, Cluj.com, Ziua de Cluj, Monitorul de Cluj, Ştiri de Cluj, Transilvania Reporter, Zile şi Nopţi, Făclia de Cluj, Actual de Cluj, ClujCapitala.ro, ClujAzi.ro, Cluj-Am.ro, Napoca News, Cluj Insider, Cluj Today, Poveştidesuflet.ro, SportinCluj.ro, Transilvania Today, Clujul Cultural, Linia 9.ro

 

 

 

Leave a Comment

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.