16 februarie 2014

Câştigătorii premiilor celei de-a 64-a ediţii a Festivalului de Film de la Berlin

By In A 7-a, Actualitate

Prezentăm mai jos lista câştigătorilor celei de-a 64-a ediţii a Festivalului de la Berlin, ale căror nume au fost anunţate într-o ceremonie care a avut loc sâmbătă seară, filmul regizorului chinez Diao Yi’nan fiind recompensat cu marele premiu al evenimentului – Ursul de Aur, ransmite Mediafax.ro

Aproximativ 400 de filme – mari producţii hollywoodiene, lungmetraje independente, documentare – au fost proiectate anul acesta la Festivalul de la Berlin.

Doar 20 de filme şi-au disputat Ursul de Aur, recompensa supremă a acestui festival, câştigată anul trecut de filmul românesc “Poziţia copilului”, de Călin Peter Netzer, considerat o operă cinematografică lipsită de concesii la adresa României postcomuniste.

Lungmetrajul câştigător al premiului Ursul de Aur 2014 – “Bai Ri Yan Huo/ Black Coal, Thin Ice”, de Yi’nan Diao – a obţinut la gala de sâmbătă seară şi premiul Ursul de Argint pentru cel mai bun actor, acordat chinezului Fan Liao.

 Pelicula “The Grand Budapest Hotel”, de Wes Anderson, care a deschis festivalul, pe 6 februarie, a fost recompensată cu marele premiu al juriului, în timp ce Richard Linklater a fost un alt mare câştigător, primind, pentru lungmetrajul său “Boyhood”, Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor.

Premiul FIPRESCI, decernat de Federaţia Internaţională a Criticilor de Film celui mai bun lungmetraj din competiţie, i-a revenit peliculei “Aimer, Boire et Chanter/ Life of Riley”, de Alain Resnais.

Americanul James Schamus, producător al filmelor regizate de celebrul Ang Lee, a fost preşedintele juriului oficial al Berlinalei, din care au mai făcut parte actorul austriac Christoph Waltz, actorul chinez Tony Leung, producătoarea americană Barbara Broccoli, actriţa daneză Trine Dyrholm, pictoriţa şi regizoarea iraniană Mitra Farahani şi actriţa americană Greta Gerwig.

România nu a fost prezentă în competiţie la ediţia de anul acesta a Festivalului de Film de la Berlin. În schimb, lungmetrajul “Al doilea joc”, de Corneliu Porumboiu, a fost selectat în Forum, o secţiune necompetiţională dedicată documentarelor şi filmelor experimentale regizate de cineaşti tineri.

Ceremonia de decernare a premiilor a avut loc la Berlinale Palast, sâmbătă seară, fiind difuzată în direct pe site-ul evenimentului. Festivalul se va încheia odată cu proiecţia filmului ce a fost desemnat câştigător al trofeului Ursul de Aur.

Berlinala atrage anual peste 450.000 de spectatori, peste 3.000 de jurnalişti din 80 de ţări, cu peste 400 de filme în program, fiind astfel, după Festivalul de la Cannes, cel mai important eveniment cinematografic european de profil. Organizatorii evenimentului au anunţat, în timpul ceremoniei de sâmbătă seară, că, anul acesta, un număr record de 330.000 de bilete au fost vândute pentru proiecţiile din festival.

Lista completă a câştigătorilor la Festivalul Internaţional de Film de la Berlin 2014:

Ursul de Aur pentru cel mai bun film – “Bai Ri Yan Huo/ Black Coal, Thin Ice”, de Yi’nan Diao

Ursul de Argint – Marele Premiu al juriului – “The Grand Budapest Hotel”, de Wes Anderson

Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor – Richard Linklater, pentru “Boyhood”

Ursul de Argint pentru cea mai bună actriţă – Haru Kuroki, pentru rolul din “The Little House”, de Yojdir i Yamada

Ursul de Argint pentru cel mai bun actor – Fan Liao, pentru rolul din “Black Coal, Thin Ice”, de Yi’nan Diao

Ursul de Argint pentru cel mai bun scenariu – Anna Brüggemann şi Dietrich Brüggemann, pentru “Kreuzweg/ Stations of the Cross”, de Dietrich Brüggemann

Premiul “Alfred Bauer” pentru noi perspective în arta cinematografică – “Aimer, boire et chanter”, de Alain Resnais

Ursul de Aur pentru cel mai bun scurtmetraj – “Tant qu’il nous reste des fusils à pompe”, de Caroline Poggi şi Jonathan Vinel

Ursul de Argint pentru cel mai bun scurtmetraj – “Laborat”, de Guillaume Cailleau

Premiul pentru cel mai bun film din secţiunea Panorama – “Güeros” (Mexic), de Alonso Ruízpalacios

Premiul serviciului german de schimb academic DAAD pentru scurtmetraj – “Person to Person”, de Dustin Guy Defa

Ursul de Argint pentru realizări artistice deosebite – Zeng Jian, pentru imaginea filmului “Tui Na/ Blind Massage”, în regia lui Ye Lou

Premiul pentru cel mai bun lungmetraj de debut – “Güeros”, de Alonso Ruizpalacios

Scurtmetrajul nominalizat pentru premiile Academiei de Film Europene 2014 – “Taprobana”, de Gabriel Abrantes

Ursul de Aur pentru întreaga carieră – Ken Loach

Premiul Berlinale Camera – Karl Baumgartner

Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din competiţie – “Kreuzweg/ Stations of the Cross”, de Dietrich Brüggemann; menţiune specială: “’71”, de Yann Demange

Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din secţiunea Panorama – “Calvary”, de John Michael McDonagh; menţiune specială: “Triptyque”, de Robert Lepage, Pedro Pires

Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din secţiunea Forum – “Sto spiti/ At Home”, de Athanasios Karanikolas

Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din competiţie – “Aimer, Boire et Chanter/ Life of Riley”, de Alain Resnais

Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Panorama – “Hoje eu quero voltar sozinho/ The Way He Looks”, de Daniel Ribeiro

Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Forum – “Forma”, de Ayumi Sakamoto

Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Panorama – “Kuzu/ The Lamb”, de Kutluğ Ataman

Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Forum – “She’s Lost Control”, de Anja Marquardt

Premiul Gilde deutscher Filmkunsttheater (Guild of German Art House Cinemas), acordat unui film din competiţie: “Boyhood”, de Richard Linklater

Premiul Label Europa Cinemas – “Blind”, de Eskil Vogt

Premiul Teddy pentru cel mai bun film – “Hoje Eu Quero Voltar Sozinho”, de Daniel Ribeiro

Premiul Teddy pentru cel mai bun documentar – “Der Kreis”, de Stefan Haupt

Premiul Teddy pentru cel mai bun scurtmetraj – “Mondial 2010”, de Roy Dib

Premiul juriului Teddy (secţiune care militează pentru drepturile minorităţilor sexuale) – “Pierrot Lunaire”, de Bruce LaBruce

Premiul Made in Germany – Perspektive Fellowship – Sandra Kaudelka, pentru “Intershop”, şi Sebastian Mez, pentru “274”

Premiul Dialogue en Perspective – “Anderswo”, de Ester Amrami; menţiune specială – “Nebel”, de Nicole Vögele

Premiul Caligari – “Das große Museum”, de Johannes Holzhausen

Premiul NETPAC (The Network for the Promotion of Asian Cinema) – ex-aequo: “Cheol-ae-kum”, de Kelvin Kyung Kun Park, şi “Non-fiction Diary”, de Jung Yoon-suk

Premiul pentru pace – “We Come as Friends”, de Hubert Sauper

Premiul Amnesty International – “Al midan/ The Square”, de Jehane Noujaim

Premiul Cinema Fairbindet – “Concerning Violence”, de Göran Hugo Olsson

Premiul Heiner Carow – “Meine Mutter, ein Krieg und ich”, de Tamara Trampe, Johann Feindt

Premiul Think: Film – “Provenance”, de Amie Siegel

Premiul publicului pentru un film de ficţiune din secţiunea Panorama – “Difret”,de Zeresenay Berhane Mehari

Premiul publicului pentru un documentar din secţiunea Panorama – “Der Kreis”, de Stefan Haupt

Premiul cititorilor Berliner Morgenpost – “Boyhood”, de Richard Linklater

Premiul cititorilor Tagesspiegel – “Zamatoví teroristi/ Velvet Terrorists”, de Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes

Premiul cititorilor publicaţiei LGBT Siegessäule – “52 Tuesdays”, de Sophie Hyde

Premiul VFF Talent Highlight Pitch, acordate la Berlinale Talent Campus: Bavo Defurne (Belgia), pentru “For Souvenir”

Arte International Prize – Emir Baigazin (Kazahstan), pentru “The Wounded Angel”

Premiul Dolby Sound Mark – Iulia Glukova (Federaţia Rusă)

Leave a Comment

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.