Muzica

Semifinala Concursului Internațional de Muzică GHEORGHE DIMA #16

După două zile intense, juriul Concursului Internațional de Muzică GHEORGHE DIMA a selectat semifinaliștii competiției, pe care îi veți putea urmări joi, 13 iulie, începând cu ora 9, la Academia de Muzică Gheorghe Dima (flaut) și la Auditorium Maximum al UBB (clarinet).

Semifinaliștii sunt:

Flaut: Goldberg Oriane, Kim Suje, Kiss Ágota, Kuo Yu-Hsuan, Mitsumaru Akito, Pană Claudia, Pascoal Ferraz Ana, Sakuma Miho, Sandrin Laura, Savelyev Denys, Tu Tai, Uçar Öncü, Villeneuve Léa Marie, Williford Henry Alan, Blanco Lewis Joidy Scarlet, Dávid Boglárka, Fiszer Konrad.

Clarinet: Jang Jae Young, Kim Hyo Jeong, Lenner Barnabás, Osato Mei, Solomakhin Oleg Sergeevich, Tsachtanis Antonis, Urbán Nikolett, Vishnevskiy Ivan, Wei Luzi, Băcan Aurelian, Brancati Lucio, Chang Jung-Jung, Dobrynchuk Volodymyr, Dugo Giuseppe, Eletskiy Sergey, Fernandes Pires Sérgio.

Între 9 și 15 iulie 2017, se desfășoară la Cluj cea de-a XVI-a ediție a Concursului Internațional de Muzică GHEORGHE DIMA. Juriul secțiunii flaut este format din Loïc Schneider (Franța), Sébastian Jacot (Elveția), Cristina Bojin (Germania) și Liliana Cadar-Manoleasa (România), care se alătură președintelui secțiunii, Seiya Ueno (Japonia). Juriul secțiunii clarinet este format din Valentin Uryupin (Rusia), Spyros Mourikis (Grecia), Flavius Trif (România) și Damien Bachmann (Elveția), alăturându-se președintelui secțiunii, Tibor Reman (Germania). Răzvan Cosmin Poptean (Romania) este președintele celor două jurii.

Programul competiției pentru următoarele zile:

Miercuri, 12 iulie

Pauză competiţională şi Cursuri de măiestrie gratuite cu membri din juriu

10:00-19:00

Sala 11 a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”

Expoziție de instrumente muzicale și accesorii (Buffet Crampon, Vandoren, Wiener Flötenwerkstatt, G. Henle Verlag, BAM Cases, Magazinul Aperto)

 

Joi, 13 iulie

09:00 / Flaut – Semifinala

Studioul de Concerte al Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”

 

09:00 / Clarinet – Semifinala

Auditorium Maximum, Universitatea Babes-Bolyai

 

Vineri, 14 iulie

Pauză competiţională şi Cursuri de măiestrie gratuite cu membri din juriu

10:00-19:00

Sala 11 a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”

Expoziție de instrumente muzicale și accesorii (Buffet Crampon, Vandoren, G. Henle Verlag, BAM Cases, Magazinul Aperto)

 

Sâmbătă, 15 iulie

Finala

10:00 / Flaut, Clarinet – Finala – Orchestra simfonică a Filarmonicii de Stat „Transilvania” din Cluj-Napoca

Auditorium Maximum, Universitatea Babes-Bolyai

 

Gala Laureaților Concursului Internațional de Muzică „Gheorghe Dima”

20:00 / Concert Simfonic

Orchestra simfonică a Filarmonicii de Stat „Transilvania” din Cluj-Napoca

Auditorium Maximum, Universitatea Babeș-Bolyai

Dirijor: Tiberiu Soare

 

Accesul publicului este liber la etapele de concurs și la concertul de gală.

De asemenea, puteți urmări competiția live HD  și puteți revedea etapele anterioare la următoarele adrese:

Flaut https://livestream.com/Romania-Live-Events/FluteGheorgheDima2017

Clarinet https://livestream.com/Romania-Live-Events/ClarinetGheorgheDima2017

 

Organizatori: Asociația Culturală ”Notes&Ties” și Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca.

 

 

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată.