Zsolt Bogdan a primit, luni seară, trofeul pentru cel mai bun actor în rol secundar, pentru rolul Roy M. Cohn din spectacolul serial “Îngeri în America” (Partea I: „Sfârşitul lumii e aproape” şi Partea a II-a: „Perestroika”) de Tony Kushner, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Maghiar de Stat Cluj, la cea de-a 26-a ediţie a Galei Premiilor Uniunii Teatrale din România, care se desfăşoară la Alba Iulia, în Cetatea Alba Carolina.

Locul şi data naşterii: Miercurea-Ciuc, 23 decembrie, 1964

1990–1994 Facultatea de Teatru Szentgyörgyi István, Târgu-Mureş
Din 1 septembrie 1994 – Membru al companiei Teatrului Maghiar de Stat din Cluj

Pagina web:
http://www.bogdanzsolt.ro/

 

ROLURI ACTUALE

2017/2018

ROY M. COHN, AVOCAT DE SUCCES, LOBBYIST & INFLUENCER – Tony Kushner: Îngeri în America II. – Perestroika, direcția de scenă: Victor Ioan Frunză
ROY M. COHN, AVOCAT DE SUCCES DIN NEW YORK, LOBBYIST & INFLUENCER, PRIOR 1, FANTOMA STRĂMOȘULUI LUI PRIOR DIN SECOLUL AL XIII-LEA – Tony Kushner: Îngeri în America I. – Sfârşitul lumii e aproape, direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

2016/2017

LUKA – Maxim Gorki: În adâncuri, regia: Yuri Kordonsky

2015/2016

AXEL – August Strindberg: Pelicanul, regia: Felix Alexa
IULIUS CAESAR – William Shakespeare: Iulius Caesar, regia: Silviu Purcărete

2014/2015

SOȚUL – Nona Ciobanu: Cel care închide noaptea, regia: Nona Ciobanu

2013/2014

CHARLES PAUMELLE, TATĂL LUI VICTOR – Roger Vitrac: Victor sau copiii la putere, regia: Silviu Purcărete

2011/2012

JÖRGEN TESMAN – Henrik Ibsen: Hedda Gabler, regia: Andrei Şerban
HELGE, TATĂL – Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Aniversarea, regia: Robert Woodruff

2009/2010

BERGMAN – Ingmar Bergman: Strigăte şi şoapte, regia: Andrei Şerban

2007/2008

MIHAIL LVOVICI ASTROV – A. P. Cehov: Unchiul Vania, regia: Andrei Şerban

 

ROLURILE JUCATE LA TEATRUL MAGHIAR DE STAT CLUJ:

2014/2015

ZUCKER – George Tabori: Recviem pentru un spion, regia: Mihai Măniuțiu
ATTILA, SOȚUL LUI IRÉN – Pintér Béla: Szutyok, regia: István Kövesdy
TIPPTOPP, UN ŢICNIT – Csokonai Vitéz Mihály: Văduva Karnyó și cei doi zburdalnici, regia: Attila Keresztes
PRIMARUL – Friedrich Dürrenmatt: Vizita bătrânei doamne, regia: Gábor Tompa
SAINT-GALMIER – Georges Feydeau – M. Desvallières: Logodnicii din provincie, regia: Alexandru Dabija

2013/2014

AUREL – Miroslav Krleža: Leda, regia: Robert Raponja
JAN DÍTĚ – Bohumil Hrabal: L-am servit pe regele Angliei, regia: Michal Dočekal

2012/2013

EFIMIȚA – Adaptare după Caragiale în cădere liberă: Leonida Gem Session, regia: Gábor Tompa

2011/2012

FRANCOIS – Charles Mee: Nunta perfectă, regia: Karin Coonrod
JEAN – August Strindberg: Domnişoara Julie, regia: Felix Alexa
TATĂL UBU – Alfred Jarry: Ubu rege, regia: Alain Timar

2010/2011

BEPPO – Jenő Heltai: Cavalerul mut, regia: Lehel Salat
KISFEJŰ NAGYFEJŰ ZORDONBORDON – Ervin Lázár: Pădurea pătrat-rotundă, regia: István Albu
VSZEVOLOD EMILJEVICS MEYERHOLD – Matei Vişniec: Richard al III-lea se interzice, regia: Éva Patkó
POMET TRPEZA – Marin Držić: Dundo Maroje, regia: Robert Raponja
ANGELO – William Shakespeare: Măsură pentru măsură, regia: Matthias Langhoff

2009/2010

LACEK BOBICEK, BURLAC – Hanoch Levin: Funeralii de iarnă, regia: Elie Malka
DRACULA, VAN HELSING – Nola Rae: Dracula the Clown, scenografia: Matthew Ridout
DIRECTOUL / TATĂL – András Visky: Născut pentru niciodată, regia: Gábor Tompa

2008/2009

RICHARD, DUCE DE GLOSTER, APOI REGELE RICHARD III – William Shakespeare: Richard III., regia: Gábor Tompa
VERŞININ ALEXANDRU IGNATEVICI – A.P. Cehov: Trei surori, regia: Gábor Tompa

2007/2008

PEER GYNT MATUR – Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder
SIMONE, VĂRUL LUI BUOSO DONATI – Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, regia: Silviu Purcărete

2006/2007

PAGE – William Shakespeare: Nevestele vesele din Windsor, regia: Attila Keresztes
SCHAUNARD – Aki Kaurismäki: Viaţa boemei, regia: Radu Alexandru Nica
FRĂŢIUŞ – András Visky: Evadarea, dramaturgia: Zsolt Láng
DRECTORUL – András Visky: Vinerea lungă, regia: Gábor Tompa
GĂLEATA ROŞIE TRISTĂ – Dániel Varró – Gábor Presser: Dincolo de Muntele Mânjit, regia: Attila Keresztes
ITAMAR YAKOBI – Hanoch Levin: Yakobi şi Leidental, regia: Elie Malka

2005/2006

IOAN – András Visky: Discipolii, regia: Gábor Tompa

2004/2005

SOŢUL INFIDEL – Compilaţie din poveşti şi povestiri din lumea rromilor de Alan Lyddiard şi Kinga Kelemen: Trandafiri cu ochii negri, regia: Alan Lyddiard
WOYZECK – Georg Büchner: Woyzeck, regia: Mihai Măniuţiu
CAVALERUL – Carlo Goldoni: Piaţeta, regia: Mona Chirilă
JOHN MARSTON – Olga Barabás: Enigma, regia: Olga Barabás
REGELE PATOLOGIEI, MARELE GRĂSAN, ŞANDOKHAN – Muszty Bea -Dobay András: Tortul fermecat, regia: Attila Keresztes

2003/2004

GREGERS WERLE, FIUL SĂU – Henrik Ibsen: Raţa sălbatică, regia: Attila Keresztes
LUDOVICO NOTA, ROMANCIER – Luigi Pirandello: Să îmbrăcăm pe cei goi, regia: László Bocsárdi

2002/2003

FAUST – Christopher Marlowe: Tragica istorie a doctorului Faust, regia: Mihai Măniuţiu
ADAM, NOE – Benjamin Britten – Selmeczi György – Visky András: Şcoala de duminică sau Arca lui Noe, regia: György Selmeczi
LEONTES, REGELE SICILIEI – William Shakespeare: Poveste de iarnă, regia: Attila Keresztes
LELIO, SCRIITOR – Carlo Goldoni: Comedia teatrului, regia: Gábor Rusznyák
NAE GIRIMEA, FRIZER ŞI SUBCHIRURG – I. L. Caragiale: D-ale carnavalului, regia: Mona Chirilă

2001/2002

REB SIMSEN – După S. Anski: Flacăra albă, flacăra neagră (Dybbuk), regia: David Zinder
OWEN – Brian Friel: Traduceri, regia: David Grant

1999/2000

ALCESTE – Molière: Mizantropul, regia: Gábor Tompa

stagiunea 2000/2001
LAMBERTO LAUDISI – Luigi Pirandello: Aşa este (dacă vi se pare), regia: Vlad Mugur
PROLOG – W. Shakespeare: Romeo şi Julieta, regia: Keresztes Attila
LEONARDO – F. G. Lorca: Nunta însângerată, regia: Mona Chirilă
CLAUDIUS – W. Shakespeare: Hamlet, regia: Vlad Mugur, Teatrul Naţional din Cluj-Napoca

stagiunea 1999/2000
CLOV – S. Beckett: Sfârşit de partidă, regia: Tompa Gábor
ALCESTE – Moliere: Mizantropul, regia: Tompa Gábor
PODKOLIOSIN – N.V.Gogol: Căsătoria, regia: Mona Chirilă

stagiunea 1998/1999
CALIBAN – W. Shakespeare: Furtuna, regia: Dragoş Galgoţiu
LENGLUME – E. Labiche: Crima din strada Lourcine, regia: Vlad Mugur

stagiunea 1997/1998
CARLOS HOMENIDES DE HISTINGUA – Georges Feydau: Puricele în ureche, regia: Kövesdy István
THERSITES – W. Shakespeare: Troilus şi Cresida, regia: Tompa Gábor
LOPAHIN – A.P. Cehov: Livada de vişini, regia: Vlad Mugur

stagiunea 1996/1997
KLEISERMANN MIHÁLY – Parti Nagy Lajos: Ibusar, regia: Kövesdy István
ZANETTO/TONINO – Carlo Goldoni: Doi gemeni veneţieni, regia: Vlad Mugur

stagiunea 1995/1996
DROMIO DIN EFES ŞI SIRACUZA – W. Shakespeare: Comedia erorilor, regia: Kövesdy István
BANCARUL – Witold Gombrowicz: Opereta, regia: Tompa Gábor
MIŞU – Kárpáti Péter: Fructul pântecului tău, regia: Bérczes László

stagiunea 1994/1995
ACTOR – Tom Stoppard: Rosencrantz şi Guildenstern sunt morţi, regia: Kövesdy István
CIZMARUL CEL DREPT – Mihail Bulgakov: Cabala bigoţilor, regia: Tompa Gábor
FABIAN – W. Shakespeare: A douăsprezecea noapte, regia: Victor Ioan Frunză
TOFFOLO – Carlo Goldoni: Gâlcevile din Chioggia, regia: Árkosi Árpád
BOKA JÁNOS – Molnár Ferenc: Băieţii de pe strada Paal, regia: Czeizei Gábor

ALTER ROLURI:

JEAN-BAPTISTE POQUELIN-MOLIÈRE, ACTOR ȘI DRAMATURG RENUMIT – Mihail Bulgakov: Cabala bigoților (Molière) – Csíki Játékszín, regia: Dorka Porogi, 2013
Jenő Dsida : „…Sunt rana deschisă a inimii străpunse a lumii…” – Recital Jenő Dsida, Teatrul de Nord Satu Mare Trupa „Harag György Company”, regia: István Szugyiczky , 2012
ORESTE – Sofocle: Electra – Athena
CLAUDIUS – W. Shakespeare: Hamlet – Teatrul Național Cluj-Napoca, regia: Vlad Mugur

ROLURI ÎN FILME:

2011 – TATĂL – Superman, Spiderman sau Batman, regia: Tudor Giurgiu (short)
2010 – DR. BARABÁSI SÁNDOR – Heimat, regia: Réka Kincses
2010 –ŢĂNDĂRICĂ – Aglaja – Why Does The Kid Boil in Polenta, regia: Kriszta Deák
2008 – CRABBY JOHN – The Crabby, regia: Alfréd Wiegmann, Forrás Film production
2007 – LACU – Călătoria Iskai, regia: Csaba Bollók, Merkel Film production
2005 – RADU – Dallas Pashamende, regia: Robert Adrian Pejo
 – Premiul „Golden Benjamin Award” pentru Cel mai bun actor în rol principal, Festivalul Internaţional de Filme din Pécs
 – Premiul pentru Cel mai bun actor în rol principal, Festivalul Internaţional de Film din Aubagne, Franţa
2005 – POGÁNY IMRE – Kivilágos kivirradtig, regia: Gergely Horváth
2004 – NICU CEAUŞESCU – ROM-MANIA, regia: József Nándori
1998 – TS PRESIDENT – Apărarea chineză, regia: Gábor Tompa
PREMII ŞI DISTINCŢII:

2012 – ARTIST EMERIT AL UNGARIEI
2011 – PREMIUL UNITER PENTRU CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (Bergman / Strigăte şi şoapte)
2010 – PREMIUL MEDIA DE EXCELENŢĂ
2009 – PREMIUL ITINERANT BÁNFFY MIKLÓS
2008 – CRUCEA DE CAVALER A REPUBLICII UNGARE
2007 – PREMIU SPECIAL pentru rolul YAKOBI, Festivalul de Teatru din Kisvárda, Ungaria
2006 – PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (Festivalul Naţional de Teatru din Ungaria – Pécs)
2006 – PREMIUL „GOLDEN BENJAMIN AWARD” PENTRU CEL MAI BUN ACTOR ÎN ROL PRINCIPAL, pentru rolul principal în filmul Dallas Pashamende, Festivalul Internaţional de Filme din Pécs
2005 – PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ACTOR pentru rolul principal în filmul Dallas Pashamende, Festivalul Internaţional de Film din Aubagne
2005 – PREMIU SPECIAL pentru rolul WOYZECK, Festivalul de Teatru din Kisvárda, Ungaria
2004 – ORDINUL MERITUL CULTURAL, Ministerul Culturii şi Cultelor, România
2004 – PREMIU SPECIAL pentru rolul Faust, Festivalul de Teatru din Kisvárda, Ungaria
2004 – PREMIUL UNITER PENTRU CEL MAI BUN ACTOR (Faustus cel tânăr / Tragica istorie a doctorului Faust)
2002 – PREMIUL JÁSZAI MARI, Budapesta, Ungaria
2000 – PREMIUL „12 PENTRU GENERATIA 2000” AL ASOCIAŢIEI CRITICILOR DE TEATRU DIN ROMÂNIA
1999 – PREMIUL EMKE
2001 – PREMIU SPECIAL pentru rolul ALCESTE – Festivalul de Teatru din Kisvárda, Ungaria
1999 – PREMIU SPECIAL pentru rolul LENGLUMÉ – Festivalul de Teatru din Kisvárda, Ungaria

NOMINALIZĂRI:

2008 – Premiul UNITER pentru cel mai bun actor (Verşinin Alexandru Ignatevici / Trei surori)
1999 – Premiul UNITER pentru cel mai bun actor (Thersites / Troilus şi Cressida, Lopahin / Livada de vişini)
2000 – Premiul UNITER pentru cel mai bun actor (Caliban /Furtuna, Lenglume / Crima din strada Lourcine)

Leave a Comment

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.